Znaczenie i tradycje Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć?

Tradycje Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica Wielkiego Tygodnia
Tajemnica Wielkiego Tygodnia
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą

Wielkanoc to najważniejsze święto obchodzone w Kościele katolickim. Świadczy o cudzie - zmartwychwstaniu Jezusa, który swoją męką zbawił świat. Tuż po Niedzieli Palmowej wchodzimy w Wielki Tydzień, który niesie za sobą gros religijnych symboli. Jakie wydarzenia z ostatnich dni ziemskiego życia Chrystusa czcimy w trakcie i przed Triduum Paschalnym?

Symbolika Wielkiego Tygodnia

W studiu Dzień Dobry TVN gościł o. Gaweł Włodarczyk - dominikanin, który przybliżył widzom programu religijne znaczenie dni poprzedzających święta wielkanocne. Wielki Tydzień to czas pomiędzy Niedzielą Palmową i Niedzielą Zmartwychwstania, podczas którego w Kościele katolickim wspomina się ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa.

- Wielki Tydzień okazuje najciemniejsze zakątki naszych dusz. To jest taka konfrontacja z tym, że ludzie zabili tego sprawiedliwego i nie za to, że zrobił coś złego, tylko że był sprawiedliwy i to przeszkadza - tłumaczył duchowny.

Jak dodał, rozpoczynająca Wielki Tydzień Niedziela Palmowa jest symbolem człowieczej zmienności. - Jezus wjeżdża do Jerozolimy, wita go tłum z palmami, chce go obwołać królem - ten tłum, który za tydzień będzie chciał ukrzyżować - przypomniał kapłan.

Czym charakteryzują się pierwsze dni tego wyjątkowego tygodnia?

- W Wielki Poniedziałek czytamy Ewangelię o obmyciu i namaszczeniu stóp Jezusa przez Marię z Betanii. Bardzo intymny gest dużej czułości, szacunku. On jest dobrym symbolem tego, jak przeżywamy Wielki Tydzień, że miłość nie kalkuluje. W Wielki Wtorek Jezus mówi, że jego najbliżsi go zdradzą. Oni w to jeszcze nie wierzą. Judasz decyduje się, że go zdradzi i Wielka Środa to jest ten moment, kiedy za 30 srebrników wydaje starszyźnie Jezusa - wyjaśnił o. Gaweł Włodarczyk.

Znaczenie Triduum Paschalnego - obowiązujące tradycje

Po Wielkiej Środzie następują trzy najświętsze dni w roku nazywane Triduum Paschalnym.

- Wielki Czwartek zaczyna się Wieczerzą Liturgii Pańskiej. Wspominamy Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus mówi, że chleb i wino to jest jego Ciało i Krew, i żebyśmy czynili to na jego pamiątkę. Zostawia nam sposób komunikacji z nim. Zaraz potem wychodzi do ogrójca, modli się i zaraz po niego przychodzą żołnierze i go aresztują, a Judasz zdradza go pocałunkiem - mówił gość Dzień Dobry TVN.

W Wielki Piątek natomiast wspominamy proces Jezusa, jego mękę oraz śmierć na krzyżu. To dzień, w którym wszystkich katolików obowiązuje szczególny post. Zalecana jest również refleksja.

- Wielka Sobota to jest czas wielkiej ciszy. Mówi się, że Jezus nie tylko umarł, ale jest umarły. Doświadcza takiego stanu jak każdy człowiek. No i z soboty na niedzielę następuje jego zmartwychwstanie. Okazuje się, że nie jest go w stanie zatrzymać nawet śmierć. Wtedy dokonuje się to, co się miało dokonać, czyli Jezus po to się narodził, żeby nas zbawić, a jego zbawienie dokonuje się właśnie w takiej wiernej miłości do nas do końca, nawet jak jesteśmy przeciwko niemu - zapewnił obecny w naszym studiu o. Gaweł.

Kapłan zauważył, że święta wielkanocne, ze względu na okoliczności dotyczące męki Pańskiej, są trudniejsze do skomercjalizowania i niezwykle podniosłe. Wspomniał również o religijnych zwyczajach i poszczeniu w Wielką Sobotę.

- Obecnie prawo nas nie obliguje, żeby w Wielką Sobotę pościć, aczkolwiek jest taka tradycja, że sobota też jest tym dniem postnym, że te pokarmy, które święcimy, spożyjemy dopiero w niedzielę z rana - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości