Psychologia

Jak radzić sobie z lękiem? "Żeby nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu"

Psychologia

Autor:
Daria
Pacańska
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?

Wojna w Ukrainie w wielu osobach wzmaga lęk i strach. Często towarzyszą nam także poruszenie i wzruszenie. Jak radzić sobie z ogólnym rozbiciem i odwrócić choć na chwilę myśli od tragicznych wydarzeń u naszych sąsiadów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i psychoterapeutka.

Jak radzić sobie z emocjonalnym rozbiciem?

Wiele osób nieustannie śledzi informacje dotyczące wojny w Ukrainie. Ważne jest, żeby wysyłać naszym sąsiadom ciepło i czułość, ale lepiej skupić się na działaniu, niż czytać i "nakręcać" się nieustannie informacjami.

- Jesteśmy pomiędzy wzruszeniem, lękiem, poruszeniem, a nawet elementami paniki. Natomiast dzisiaj chcemy dać trochę otuchy i powiedzieć, jak sobie radzić w tej sytuacji. Na pewno nie da się o tym nie myśleć, kładziemy się spać i wstajemy myśląc cały czas o tej sytuacji. Myślę, że potęga podświadomości, o której wiemy z psychologii, ma dzisiaj wielką moc - powiedziała psycholog, Marzena Mawricz.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Ciągłe obserwowanie informacji może doprowadzić nawet do lęków. Psycholodzy podkreślają, że cały czas mają dużo pracy przy wspieraniu osób, które nie radzą sobie z tym, co się dzieje.

Jak poradzić sobie z lękiem?

Bardzo ważne są codzienne rytuały i działanie. Warto mieć poczucie sprawczości.

- Żeby dobrze funkcjonować i nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu. To jest bardzo ważne, to jest jak picie wody - podkreśliła psycholog.

Filip Chajzer zauważył, że stres to także kompulsywne podjadanie. Tym samym zaspokajamy w głowie poczucie nagrody.

- Ty mówisz o jedzeniu, ja jeszcze dodam o wszystkich substancjach psychoaktywnych. Sięgamy po alkohol teraz częściej. Bardzo niebezpieczne. W sytuacjach napięcia alkohol będzie to wzmagał - ostrzegła specjalistka.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości