Za kulisami Malta Festival Poznań. Czym są "geografie wyobraźni"?

Za kulisami Malta Festivalu w Poznaniu. Czym są "geografie wyobraźni"?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Idealny festiwal na trasie wakacyjnych podróży
Idealny festiwal na trasie wakacyjnych podróży
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
W stolicy województwa wielkopolskiego trwa właśnie 33. edycja Malta Festival Poznań. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony są "geografie wyobraźni". Co to oznacza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Malta Festival Poznań 2023

Malta Festival Poznań od lat cieszy się dużą popularnością. Przyciąga wielu artystów i ludzi, którzy chcą oglądać pokazy teatralno-taneczne, brać udział w debatach z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, a także podziwiać wystawy.

- Malta Festival już po raz 33. jest w Poznaniu. W salach, na ulicach, w różnych przestrzeniach publicznych. A zaczęło się wszystko nad jeziorem Malta, gdzie po mistrzostwach świata w kajakarstwie władze miasta postanowiły pokazywać teatry. No i pierwsza dekada była pod wielkim wpływem wielkich widowisk ulicznych. Potem dekada koncertów. No i dekada trzecia to wielkie nazwiska światowego teatru. Ale zawsze Malta była na ulicach i była dla poznaniaków. Często się ludzie jakby potykali o ten teatr, ale też pokazywaliśmy zawsze wielkie widowiska, opery. W tym roku Orhan Pamuk, noblista przyjechał do nas - powiedział Michał Merczyński.

Co się dzieje na festiwalu?

Motywem przewodnim Malta Festival są "geografie wyobraźni".

- Mamy artystów z różnych kultur, prawie z wszystkich kontynentów. I rzeczywiście wyobraźnia jest najważniejsza dla nas wszystkich, dla artysty, no i szukamy też jej przestrzeni, jakoś ją lokalizujemy - przyznał dyrektor wydarzenia.

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Olubińska-Godlewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?