"Portret panny Lieser" autorstwa Gustava Klimta przez długie lata uchodził za zaginiony. Teraz dzieło trafi na aukcję. Zdaniem ekspertów osoba, która będzie chciała nabyć obraz będzie musiała za nie zapłacić ponad 50 milionów dolarów.
"Portret panny Lieser" trafi na aukcję
Dzieło Gustawa Klimta pierwszy raz pokazano publicznie w 1925 roku. Jego dalsze losy nie są znane. Wiadomo natomiast, że obraz w latach 60. trafił do rodziny, spadkobierców rodziny Lieserów, zamożnych żydowskich przemysłowców z Wiednia. Teraz właściciele obrazu zdecydowali się wystawić go na aukcji.
Została ona zaplanowana na 24 kwietnia i przeprowadzi ją wiedeński dom aukcyjny im Kinsky. Cytowany przez BBC prawnik, który sprawdzał autentyczność dzieła, poinformował, że nie ma żadnych dowodów na to, że obraz został zrabowany lub skradziony przed lub w trakcie II wojny światowej. Warto dodać, że sprzedaż obrazu będzie się opierała na tzw. zasadach Waszyngtońskich. To międzynarodowe porozumienie, które zakłada zwrot dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów potomkom ludzi, którym zostały odebrane.
"Portret panny Lieser". Ile trzeba będzie za niego zapłacić?
Warto dodać, że zanim portret pójdzie pod młotek będzie wystawiony w kilku miejscach, w tym w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Hongkongu.
Prace Gustawa Klimta cieszą się dużym zainteresowaniem i kolekcjonerzy sztuki, którzy chcą mieć jego pracę w swoich zbiorach muszą się liczyć z naprawdę sporym wydatkiem. Nabywca "Damy z wachlarzem", która w minionym roku trafiła na aukcję do jednego z londyńskich domów aukcyjnych, zapłacił 85,3 mln funtów. Wartość "Portretu panny Lieser" szacowana jest na ponad 54 miliony dolarów.
A long-lost late work by Gustav Klimt, the portrait "Fräulein Lieser", has been rediscovered and will be auctioned at...
Posted by Klimt Villa WIEN on Thursday, January 25, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak wśród dziesięciu najlepszych twórców mozaik świata. "Układam je jak mandalę tybetańską"
- Robi biżuterię z kabli, kół zębatych i dętek. "Działam na podstawie flow"
- Bajkowy świat filcowych myszek. Jak powstają malutkie dzieła sztuki?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: wnp.pl
Źródło zdjęcia głównego: SERCAN ERTÜRK/Getty Images