Obraz Jana Matejki wystawiono na aukcję. Na ile się go wycenia? "Myślę, że kwota przekroczy górną estymację"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykłe dzieła sztuki
Niezwykłe dzieła sztuki
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Słynne obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Wojciecha Fangora zostaną wylicytowane w Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Prezes Iwona Büchner-Grzesiak opowiedziała w Dzień Dobry TVN o tych wyjątkowych dziełach. Ile może kosztować "Portret córki Heleny z krogulcem"? To niebagatelna suma.

Wielkie dzieło Jana Matejki

W Dzień Dobry TVN zagościła wielka sztuka. Iwona Büchner-Grzesiak, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art zaprezentowała obrazy wybitnych, polskich artystów. Grudniowa aukcja będzie największym wydarzeniem w tym roku, a szacowana wartość wystawionych prac to ponad 30 mln zł.

W tym zbiorze znalazło się dzieło Jana Matejki "Portret córki Heleny z krogulcem". To jeden z zaledwie kilku obrazów, na jakich malarz przedstawił swoje dzieci.

- Tym razem 13 grudnia na naszej aukcji mamy naprawdę arcydzieła. Zacznę od Jana Matejki i obrazu "Portret córki Heleny z krogulcem". To 1882 rok. Matejko, największe nazwisko w panteonie polskich artystów. Jedyny portret w prywatnych rękach. Praca reprodukowana, wielokrotnie wystawiana. Wieloletni depozyt Muzeum Narodowego. Wieszcz polskiej sztuki, który namalował w sposób fascynujący swoją córkę - powiedziała Iwona Büchner-Grzesiak.

Historia tego obrazu jest niesamowita, bo Jan Matejko był ojcem o wielkim sercu. - Nie miał zbyt łatwiej sytuacji rodzinnej. Kochał strasznie dzieci, ogromnie się nimi zajmował. Chciałabym jeszcze powiedzieć, że portret Beaty, siostry Heleny, znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Moim marzeniem byłoby, żeby po tej aukcji siostry z powrotem się spotkały i tak jak kiedyś były w pracowni ojca - powiedziała prezes domu aukcyjnego.

Ile portret Heleny może kosztować? - W tej chwili mamy zdeklarowanych pięciu zainteresowanych kolekcjonerów, którzy się do nas zgłosili. Myślę, że ta kwota znacznie przekroczy górną estymację, która wynosi 10 mln zł. Sądzę, że będzie to więcej - podkreśliła Büchner-Grzesiak.

Obrazy polskich malarzy

Na aukcji nie zabraknie też dzieł innych wybitnych malarzy. To m.in. autoportret Jacka Malczewskiego. - Malczewski był człowiekiem, który kochał symbole, kochał również samego siebie, więc często przedstawiał siebie na obrazach. To praca z pełnymi atrybutami jego działalności, więc jest z pędzlem, we wspaniałej pozie, z ukochaną Marią Balową, jego muzą, jego natchnieniem - przekazała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skorwon/East News, screen Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości