Jan Matejko

    Jan Matejko

    Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.

    Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.

    Wizerunki polskich królów znamy głównie z prac Jana Matejki. Tymczasem mało kto wie, że poczet władców Polski namalował również profesor Waldemar Świerzy. Jak według niego wyglądali polscy królowie? Czy widział ich inaczej niż Matejko? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Wybrał się w tym celu do Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym wystawiono prace profesora Świerzego. Jego przewodnikiem był Andrzej Pągowski.