Odnawianie mebli fornirowanych. Jak można przywrócić im piękny wygląd?

szafka fornirowany
Odnawianie mebli fornirowanych. Jak można przywrócić im piękny wygląd?
Źródło: Matike/Getty Images
Odnawianie mebli fornirowanych wbrew pozorom nie jest trudne. Trzeba jednak wiedzieć, w jakie narzędzia się zaopatrzyć. Potrzebne będą też specjalistyczne preparaty do odnawiania drewna. Przed przystąpieniem do pracy warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samego forniru i jego właściwości.

Renowacja forniru zalecana jest szczególnie w przypadku starych mebli, które mają unikalny charakter. Czasami jednak odświeżenie tak starej, często narażonej na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych warstwy drewna nie jest możliwe. Wówczas trzeba liczyć się z koniecznością położenia nowej wierzchniej warstwy. To jednak ostateczność. Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak najlepiej odnowić meble fornirowe.

Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.

20240206_HGTV_PWR_Renowacja_komody
HGTV: Renowacja starej komody
Źródło: HGTV

Fornir - co to takiego?

Fornir to bardzo cienkie płaty drewna. Zazwyczaj mają od 0,1 do 8 mm grubości. Takie płyty są przygotowywane z klejonych ze sobą, odpowiednio dobranych kawałków drewna. W przypadku forniru stosowanego do wykańczania mebli (okleiny) wybiera się wysokogatunkowe drewno, które bardzo często ma efektowny układ słojów. To wpływa na estetykę całego wyrobu. Dodatkowo fornir może być barwiony. Odpowiednio dobierając poszczególne jego części, stworzy się unikatowy wzór, dzięki któremu mebel będzie się oryginalnie prezentował w wybranym pomieszczeniu.

Do oklejania mebli stosuje się także fornir naturalny, czyli taki, który tworzony jest z jednego bala drewna. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku wzór może nie być idealnie odwzorowany, jeśli drzewo rosło krzywo lub coś zaburzyło jego rozwój i wpłynęło na nieregularność układu słojów. Z tego powodu w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się fornir modyfikowany. Przy jego produkcji kawałki drewna dobiera się tak, aby wszystko idealnie do siebie pasowało pod względem wizualnym. Selekcja drewna pozwala też uzyskać powierzchnię pozbawioną drobniejszych uszkodzeń, które mogą zdarzyć się w naturalnym fornirze.

Z jakimi uszkodzeniami forniru można spotkać się najczęściej?

Uszkodzenia mebli fornirowanych mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Często jest to niewystarczająca pielęgnacja, która prowadzi do ich przesuszenia, a w efekcie do powstania pęknięć w fornirze. Z kolei narażenie mebli na zbytnie zawilgocenie może przyczynić się do pofalowania forniru lub pojawienia się na jego powierzchni nieestetycznych pęcherzy. Przy dużych obciążeniach i nierówno rozłożonych napięciach wierzchnia warstwa mebli tego typu może się odrywać lub uszkadzać na krawędziach. Z czasem meble fornirowane mogą też blaknąć lub odbarwiać się, szczególnie gdy są narażone na długą ekspozycję na słońce.

Renowacja mebli fornirowanych: malowanie

Osoby posiadające stare meble fornirowane często szukają odpowiedzi na pytanie, jak odnowić fornir. W sieci można znaleźć też informacje, jak odnowić stół fornirowany.

Sposobów na renowację mebli z forniru jest kilka. Przy ich doborze warto kierować się przede wszystkim tym, jakie uszkodzenia chce się naprawić. Jeżeli okładzina wyblakła lub odbarwiła się, wystarczającym zabiegiem może okazać się pomalowanie mebli fornirowanych specjalnymi farbami. Osoby, które zdecydują się na taki sposób renowacji, mają do wyboru farby lub lakiery. Warto postawić na produkty na bazie wody. Za pomocą lakieru można podkreślić i wyrównać naturalny kolor drewna. Farby natomiast stosuje się w przypadku bardzo dużych i nieregularnych odbarwień, w celu zmienienia barwy okleiny.

Renowacja mebli pokrytych fornirem - jakie jeszcze są możliwości?

Odnawianie forniru, szczególnie starego, zazwyczaj wiąże się z naprawianiem uszkodzeń (np. ubytków na brzegach mebli). Przy drobnych ubytkach można zastosować preparaty wypełniające, np. wosk renowacyjny. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej do maskowania niewielkich zarysowań. Przy większych ubytkach i odkształceniach płyty (wspomniane wyżej pęcherze) można dokonać wymiany niewielkiego fragmentu forniru. Taka czynność wymaga dużej precyzji, ale daje zadowalające efekty.

Jak uzupełnić fragment forniru?

Przede wszystkim trzeba dobrać nowy kawałek tak, aby jak najlepiej pasował do całej okleiny. Następnie powinno się go przyciąć do odpowiedniej wielkości. Uszkodzoną okleinę należy odciąć – nacina się ją bardzo ostrym nożem i delikatnie zdejmuje. W tym celu najlepiej posłużyć się specjalistycznymi narzędziami, np. cienkim dłutem. Klejone powierzchnie powinny zostać wcześniej dobrze oczyszczone z pyłu i odtłuszczone. Po nałożeniu nowej warstwy okleiny trzeba pozbyć się spod spodu powietrza, aby uniknąć powstania nieestetycznych pęcherzy. Warto też ją docisnąć na czas wiązania kleju.

Po wyschnięciu kleju, o ile zajdzie taka potrzeba, należy wykończyć krawędzie nałożonego forniru. Niekiedy konieczne jest jego przycięcie i szlifowanie. Po zakończeniu tych prac powinno się polakierować meble, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości