Co warto wiedzieć o kowalstwie artystycznym?
Paweł Mikucki jest kowalem artystycznym. - Metal jest główną materią, w której się poruszam i on jest pewnego rodzaju językiem, którym staram się mówić - powiedział. Mężczyzna pokochał Podlasie. Inspiracji szuka w lesie i przekuwa je na język rzeźb, którymi zachwyciła się cała Europa.
Kowalstwo w życiu Pawła pojawiło się, gdy był na trzecim roku studiów. - Z programu studiów dziennych przeniosłem się na studia zaoczne po to, by wstawać o 4:45 i dojeżdżać dwoma autobusami, [...], do mistrza, by o 6:45 była już rozpalona kuźnia - dodał. Artysta wyznał, że nauczył się olbrzymiego szacunku do ognia oraz metalu. - To właśnie metal pokazuje ci, gdzie chce iść, jak ma się ułożyć, jak ma się uformować - wyznał Paweł Mikucki.
- Prace są niektóre niepokojące, niektóre są być może wyrafinowane, nazbyt wyrafinowane, bądź nie, wręcz przeciwnie - powiedział i dodał, że chce nimi wyrazić przede wszystkim siebie.
Kowalstwo artystyczne - jak powstaje?
Paweł Mikucki świetnie radzi sobie nie tylko z metalem, ale także z drewnem. - Na początku, jak wykonywałem pierwszą barć, poprosiłem go o pomoc i instrukcje, jak z tym drewnem pracować. Współpracuje z nami, robiąc narzędzia bartne, których używamy do wykonywania barci - powiedział Marcin Streszyński, przyjaciel Pawła.
Warto dodać, że prace artysty pojawiają się również w przestrzeni publicznej. - Śmiem twierdzić nawet, że z czasem jego prace staną się wizytówką naszego miasta - dodał Piotr Piłasiewicz, z Fundacji Bractwo Bartne.
Gdzie konkretnie można je zobaczyć? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szuka miejsc, w których czuć PRL. "To ostatni moment, by zobaczyć przeszłość w jej naturalnym stanie"
- Stworzył mandalę z tysiąca luster. "Ona mówi o tym, że trzeba kochać ludzi"
- "Bądź grzeczny albo zabierze cię Bebok". Skąd się wziął ten tajemniczy stwór?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN