Zajmuje się kowalstwem artystycznym. "Z czasem jego prace staną się wizytówką naszego miasta"

Kowalstwo artystyczne - co warto o nim wiedzieć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podlasie w ogniu
Podlasie w ogniu
Rękodzieła z nadmorskich plaż
Rękodzieła z nadmorskich plaż
Zmienić wnętrze sztuką
Zmienić wnętrze sztuką
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej
Paweł Mikucki zajmuje się kowalstwem artystycznym. Robi prace na zamówienie, jego dzieła można również zobaczyć w przestrzeni publicznej. Jak to się stało, że zainteresował się akurat taką formą sztuki?

Co warto wiedzieć o kowalstwie artystycznym?

Paweł Mikucki jest kowalem artystycznym. - Metal jest główną materią, w której się poruszam i on jest pewnego rodzaju językiem, którym staram się mówić - powiedział. Mężczyzna pokochał Podlasie. Inspiracji szuka w lesie i przekuwa je na język rzeźb, którymi zachwyciła się cała Europa.

Kowalstwo w życiu Pawła pojawiło się, gdy był na trzecim roku studiów. - Z programu studiów dziennych przeniosłem się na studia zaoczne po to, by wstawać o 4:45 i dojeżdżać dwoma autobusami, [...], do mistrza, by o 6:45 była już rozpalona kuźnia - dodał. Artysta wyznał, że nauczył się olbrzymiego szacunku do ognia oraz metalu. - To właśnie metal pokazuje ci, gdzie chce iść, jak ma się ułożyć, jak ma się uformować - wyznał Paweł Mikucki.

- Prace są niektóre niepokojące, niektóre są być może wyrafinowane, nazbyt wyrafinowane, bądź nie, wręcz przeciwnie - powiedział i dodał, że chce nimi wyrazić przede wszystkim siebie.

Kowalstwo artystyczne - jak powstaje?

Paweł Mikucki świetnie radzi sobie nie tylko z metalem, ale także z drewnem. - Na początku, jak wykonywałem pierwszą barć, poprosiłem go o pomoc i instrukcje, jak z tym drewnem pracować. Współpracuje z nami, robiąc narzędzia bartne, których używamy do wykonywania barci - powiedział Marcin Streszyński, przyjaciel Pawła.

Warto dodać, że prace artysty pojawiają się również w przestrzeni publicznej. - Śmiem twierdzić nawet, że z czasem jego prace staną się wizytówką naszego miasta - dodał Piotr Piłasiewicz, z Fundacji Bractwo Bartne.

Gdzie konkretnie można je zobaczyć? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości