Rzeźby Magdaleny Abakanowicz pójdą pod młotek. Jej prace warte są miliony

Źródło: Dzień Dobry TVN
Twórczość Magdaleny Abakanowicz
Twórczość Magdaleny Abakanowicz
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
W Warszawie zobaczyć można wystawę "Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk". Ekspozycja dostępna będzie jeszcze tylko kilka dni. Później odbędzie się licytacja, po której dzieła sztuki znajdą nowe domy.

Magdalena Abakanowicz i jej dziedzictwo

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 r. w Falentach pod Warszawą, a zmarła w 2017 r. w Warszawie. To polska rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej, profesorka sztuk pięknych. Artystka wyspecjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych z wykorzystaniem tkanin (nazywanych abakanami od jej nazwiska) oraz innych materiałów, takich jak drewno, kamień i brąz.

- Była bardzo oryginalną artystką i najbardziej znaną polską rzeźbiarką na świecie - powiedziała Agata Szkup, prezes DESA Unicum.

- Jej sława zaczęła się już za jej życia ze względu na jej oryginalną twórczość. Największy abakan, czyli wielkie płótno, ma pow. 200 m kw. Tkane przestrzenne formy zyskały właśnie nazwę od jej nazwiska - dodała.

Twórczość Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz odegrała ogromną rolę w światowej sztuce. Nie każdy wiedział, że m.in. tkaniny spod jej ręki wzięły udział w ostatnim pokazie Alexandra McQueena!

- Staramy się tą wystawą przybliżyć postać Magdaleny Abakanowicz. Pokazujemy ją jako tkaczkę, malarkę, graficzkę, rysowniczkę, rzeźbiarkę i wizjonerkę - mówiła Agata Szkup.

Wystawa monograficzna Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum to unikalna szansa zobaczenia znacznej liczby prac z różnych okresów twórczości artystki w jednym miejscu. Co więcej, pasjonaci sztuki będą mogli je nabyć.

- Wystawę można oglądać do najbliższego czwartku. Wtedy odbędzie się aukcja i wszystkie 33 rzeźby zostaną zlicytowane. Od kameralnych niewielkich rzeźb po Caminando, gdzie estymacja wynosi 8-12 mln - podsumowała prezes DESA Unicum.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana