Bogna Jarzemska-Misztalska jest jedną z najpopularniejszych artystek w Polsce i na świecie, która do tworzenia swoich dzieł zamiast farb używa emalii. To proces o wiele bardziej skomplikowany niż umiejętne położenie kolorów. Na czym polega?
Bogna Jarzemska-Misztalska i jej historia z emaliami
Pasją do malarstwa zaraził ją ojciec, który jest zawodowym artystą. Bogna Jarzemska-Misztalska miała zaledwie kilka lat, gdy po raz pierwszy mogła doświadczyć prawdziwego obcowania ze sztuką powstałą z wykorzystaniem emalii.
- Jako małe dziewczynki wynosiłyśmy gotowe obrazy do samochodu, bo tata jeździł do fabryki. Musiałyśmy je przenosić do piwnicy, do pracowni, więc to była taka praca fizyczna i dlatego zawsze mówiłam: "Nie, nie, nie, to jest za ciężkie, to nie jest dla kobiety". Potem był taki moment, że musiałam wybrać, co będę chciała pokazać na dyplomie z malarstwa architektonicznego. Tata mówi do mnie: "Może bym Ci pokazał, na czym polega malarstwo w emalii?". Pojechałam do fabryki, wzięłam moją pierwszą blachę stalową, dosłownie dwa kolory, zrobiłam obraz i tak się zaczęło. To już było nieodwracalne - opowiada bohaterka reportażu Dzień Dobry TVN.
Malowanie techniką emalii - trudność, na czym polega
Wykorzystywanie emalii w sztuce to o wiele trudniejsza metoda nakładania koloru niż posługiwanie się farbami. Tworzony tą techniką obraz trafia do pieca, a artysta nie jest w stanie zapanować w 100% nad końcowym efektem dzieła.
- Ta cała technika jest bardzo niebywała, bo ogień kreuje malarstwo, nadaje mu kierunek, ale tak naprawdę ogień łączy pigmenty, szkliwa i wiem np., że jeden kolor bardzo się nie lubi z drugim. (...) Wtedy wychodzą niezwykłe efekty, które mnie inspirują - wyjaśnia Bogna.
- Przy wypaleniu emalii jest bardzo dużo czynników zewnętrznych. Różnica temperatury, wilgotność powietrza, opady - one wpływają na barwę emalii - tłumaczy przyjaciel Bogny i właściciel manufaktury emalii Krzysztof Madej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 50. rocznica śmierci Pablo Picasso. Jaki naprawdę był ten artysta?
- Niedawno świętowała 106. urodziny. Jest najstarszą znaną tatuatorką na świecie
- Artystka przerobiła stary kiosk na dom. Tak protestuje przeciwko wysokim cenom najmu
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN