Sztuka ogniem tworzona. Jak powstają obrazy z emalii?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka ogniem tworzona
Sztuka ogniem tworzona
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Bogna Jarzemska-Misztalska jest jedną z najpopularniejszych artystek w Polsce i na świecie, która do tworzenia swoich dzieł zamiast farb używa emalii. To proces o wiele bardziej skomplikowany niż umiejętne położenie kolorów. Na czym polega?

Bogna Jarzemska-Misztalska i jej historia z emaliami

Pasją do malarstwa zaraził ją ojciec, który jest zawodowym artystą. Bogna Jarzemska-Misztalska miała zaledwie kilka lat, gdy po raz pierwszy mogła doświadczyć prawdziwego obcowania ze sztuką powstałą z wykorzystaniem emalii.

- Jako małe dziewczynki wynosiłyśmy gotowe obrazy do samochodu, bo tata jeździł do fabryki. Musiałyśmy je przenosić do piwnicy, do pracowni, więc to była taka praca fizyczna i dlatego zawsze mówiłam: "Nie, nie, nie, to jest za ciężkie, to nie jest dla kobiety". Potem był taki moment, że musiałam wybrać, co będę chciała pokazać na dyplomie z malarstwa architektonicznego. Tata mówi do mnie: "Może bym Ci pokazał, na czym polega malarstwo w emalii?". Pojechałam do fabryki, wzięłam moją pierwszą blachę stalową, dosłownie dwa kolory, zrobiłam obraz i tak się zaczęło. To już było nieodwracalne - opowiada bohaterka reportażu Dzień Dobry TVN.

Malowanie techniką emalii - trudność, na czym polega

Wykorzystywanie emalii w sztuce to o wiele trudniejsza metoda nakładania koloru niż posługiwanie się farbami. Tworzony tą techniką obraz trafia do pieca, a artysta nie jest w stanie zapanować w 100% nad końcowym efektem dzieła.

- Ta cała technika jest bardzo niebywała, bo ogień kreuje malarstwo, nadaje mu kierunek, ale tak naprawdę ogień łączy pigmenty, szkliwa i wiem np., że jeden kolor bardzo się nie lubi z drugim. (...) Wtedy wychodzą niezwykłe efekty, które mnie inspirują - wyjaśnia Bogna.

- Przy wypaleniu emalii jest bardzo dużo czynników zewnętrznych. Różnica temperatury, wilgotność powietrza, opady - one wpływają na barwę emalii - tłumaczy przyjaciel Bogny i właściciel manufaktury emalii Krzysztof Madej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości