Niedawno świętowała 106. urodziny. Jest najstarszą znaną tatuatorką na świecie

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
www.ofeminin.pl, Vogue.ph
Tatuaż to dzieło sztuki
Tatuaż to dzieło sztuki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Apo Whang-Od to najstarsza żyjąca tatuatorka, której prace nie tylko zachwycają misternym kształtem, ale i sakralnym znaczeniem. Pochodząca z Filipin seniorka opowiedziała na łamach magazynu "Vogue" o swojej profesji, z której jest wyjątkowo dumna. Jak wyglądają tatuaże plemienia Butbut?

106-latka jest najstarszą znaną tatuatorką

Choć wielu mogłoby się wydawać, że tatuaże to domena młodych ludzi, jednak Apo Whang-Od, znana również jako Maria Oggay udowadnia, że pasja do tuszu na ciele nie zna wieku. Pochodząca z filipińskiego plemienia Butbut kobieta i jednocześnie – najstarsza znana tatuatorka na świecie - niedawno świętowała swoje 106. urodziny.

Plemię Butbut, mimo krwawej przeszłości Filipin, zachowało swoją tradycję opierającą się m.in. na ozdabianiu ciała metodą batok. By przenieść tusz na ciało człowieka, tatuatorka wykorzystuje kolec nasączony sadzą, który jest przyczepiony do bambusowego kija. Malunki miewały święty wydźwięk, zachęcały mężczyzn do walki lub nawiązywały do siły i płodności kobiet z plemienia. Apo Whang-Od swoją wiedzę przekazała już młodszemu pokoleniu – swojej kuzynce oraz 26-letniej wnuczce, ponieważ seniorka, z racji wieku, rzadko wykonuje już swoją profesję. Tatuaż wykonany przez Whang-Od to trzy kropki reprezentujące Apo, wnuczkę Grace i kuzynkę Elyang.

- Byłam pierwszym dzieckiem, które nauczyło się tatuowania. Po prostu obserwowałam, jak to się robi. Kiedy wyjechałam na studia w 2015 roku, następnie moja kuzynka uczyła się tego fachu, by pomóc Apo, kiedy turyści zainteresowali się naszą pracą – tłumaczyła na łamach "Vogue" wnuczka Whang-Od.

Tradycję przekazał jej ojciec

Seniorka swoją profesję wykonuje od równo 90 lat. Gdy była nastolatką, jej ojciec nauczył ją przenoszenia sadzy na ciało członków plemienia, co wówczas - było sensacją. 16-letnia Whang-Od była pierwszą znaną i jedyną kobietą, która zajmowała się rysowaniem świętych wzorów na skórze. Tradycyjna wiedza pozwoliła jej na podróżowanie po odległych wioskach i miasteczkach, ponieważ wielu osobom, szczególnie przygotowującym się do walk mężczyznom, zależało na przeniesieniu wizerunku świętych przodków na skórę.

W przeszłości tatuowaniu towarzyszyły ceremonialne rytuały: intonowanie pieśni ullalim lub składanie w ofierze kurczaka. Dziś, gdy część klientów rodziny 106-latki stanowią turyści, odchodzi się od tych praktyk, a rysunki wykonywane na skórze obcokrajowców nie mają sakralnego charakteru.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: www.ofeminin.pl, Vogue.ph

Źródło zdjęcia głównego: Jorge Fernández / Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości