Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak dbać o tatuaż? Kosmetyki i pielęgnacja

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
tatuażysta

Jak dbać o świeży tatuaż? Najlepiej dowiedzieć się tego u specjalistów wykonujących tego typu zabiegi. Wiele zależy od rodzaju tatuażu, obszaru ciała oraz indywidualnych cech związanych ze zdolnością skóry do regeneracji. Pielęgnacja tatuażu na pewno wymaga sporego rygoru. Nie należy lekceważyć tej kwestii, ponieważ odpowiednie stosowanie maści na tatuaż wpływa nie tylko na jego estetykę, ale i zdrowie całej skóry.

Pielęgnacja tatuażu zaczyna się właściwie jeszcze przed zabiegiem. Przez kilka dni przed jego wykonaniem zaleca się obfite natłuszczanie skóry w miejscu, w którym ma zostać wykonany tatuaż. W dniu zabiegu koniecznie należy zrezygnować z alkoholu, a w diecie postawić na węglowodany. Prawdziwy zestaw wymagań związanych z tym, jak dbać o tatuaż pojawia się jednak dopiero po zabiegu.

Jak dbać o tatuaż – co trzeba kupić?

Maść do tatuażu to jeden z podstawowych kosmetyków podczas kilku pierwszych dni po wykonaniu zabiegu. Nakłada się ją na ranę, tworząc specyficzny opatrunek z wykorzystaniem folii ochronnej. Jednym z najczęściej polecanych kremów na tatuaż jest krem Balm Tattoo. Po zagojeniu się rany tatuażyści polecają także krem na tatuaż przyspieszający regenerację naskórka. Takim produktem jest m.in. Cicaplast od La Roche-Posay lub krem Bepanthen. Koniecznie należy również zaopatrzyć się w naturalne mydło (może być szare) do przemywania tatuowanego miejsca. Można w tym celu wykorzystać również płyn do higieny intymnej o możliwie naturalnym pH. Nie wolno natomiast używać do mycia żeli pod prysznic ani perfumowanych płynów do kąpieli, gdyż mogą one podrażniać skórę.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Pielęgnacja tatuażu rozpoczyna się właściwie już w salonie, kiedy po zabiegu miejsce z tatuażem zostaje zabezpieczone przez tatuażystę. Niektórzy wykorzystują w tym celu gazę lub bandaż, inni akceptują jedynie folię ochronną. Podczas domowej pielęgnacji tatuażu warto stosować się do zaleceń osoby, która wykonywała zabieg. Gdyby miejsce tatuażu się nie goiło, warto wtedy w pierwszej kolejności udać się właśnie do tatuażysty, który wykonał dzieło.

Maść na tatuaż nakłada się bardzo cienką warstwą. Najpierw należy delikatnie przemyć ranę i osuszyć ją (najlepiej papierowym ręcznikiem). Rany nie wolno intensywnie wycierać, ponieważ można w ten sposób podrażnić skórę. Po osuszeniu można nałożyć krem do tatuażu. Przy wyjściu z domu (np. do pracy), a także wieczorem należy przez pierwsze 2–3 dni zabezpieczać tatuaż gazą lub folią ochronną, by nie była drażniona ani wystawiona na kontakt z zanieczyszczeniami. Dbanie o tatuaż zakłada częste wystawianie go na świeże powietrze, unikając przy tym zbyt dużego promieniowania słonecznego.

Pielęgnacja świeżego tatuażu to nie tylko zabiegi kosmetyczne. Przez 5 dni po wykonaniu zabiegu wykluczone jest spożywanie alkoholu. Rozrzedza on krew, a przez to utrudnia gojenie się ran. Wskazane jest również unikanie dużego wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie po zabiegu.

Jak dbać o tatuaż w nocy?

Maść do tatuażu stosuje się kilka razy w ciągu dnia. Zakłada się, że około 4 razy w ciągu dnia należy przemyć ranę i na nowo ją zabezpieczyć. Zawsze robi się to przed snem i po przebudzeniu. Krem do pielęgnacji tatuażu nakłada się także wieczorem. Przez pierwsze kilka dni przed pójściem spać koniecznie należy zabezpieczyć ranę bandażem lub folią. Podczas snu człowiek nie do końca jest w stanie kontrolować swoje ruchy, przez co skóra po tatuażu może ulec podrażnieniom.

Czym smarować tatuaż po wygojeniu?

Pielęgnacja tatuażu nie kończy się po kilku dniach. W ciągu pierwszego miesiąca na skórze powstanie strupek. Po kilku dniach odpadnie, a część skóry (także tej napigmentowanej) może się łuszczyć. Nie należy się tym martwić, jest to normalny proces. Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu powinna obejmować jego skrupulatne mycie oraz zabezpieczenie kremem do gojenia tatuażu. Po kilku dniach należy zrezygnować z folii i innych rodzajów opatrunku. Mniej więcej po miesiącu można udać się na kontrolę do studia, w którym wykonano zabieg. Potem można już cieszyć się gotowym dziełem, nie wolno jednak zapominać o jego pielęgnacji.

Jak dbać o nowy tatuaż? Przede wszystkim należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu. Do tego celu potrzebne są kremy nawilżające skórę oraz tzw. blokery, czyli preparaty z silnym filtrem UV. Należy jednocześnie wspomagać proces odbudowy uszkodzonej hydrolipidowej warstwy skóry oraz chronić ją przed szkodliwym działaniem UV.

Zobacz wideo: Usuwanie tatuaży

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości