Newsy

Wyjątkowa galeria sztuki współczesnej w Krakowie. "Mamy się czym pochwalić"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Katarzyna Olubińska-Godlewska
Dziś otwarcie Galerii XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera stałą galerię polskiej sztuki z XX i XXI wieku. Ekspozycja stanowi przegląd zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w naszym kraju w ciągu ostatnich 120 lat. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI

Historia muzeum sięga aż 1879 roku, kiedy to Henryk Siemiradzki podarował Polakom dzieło "Pochodnie Nerona", które stało się pierwszym obiektem w zbiorach. Przez lata zmieniały się koncepcje muzeum, a także miejsca prezentowania sztuki najnowszej, która dotychczas nie była pokazywana w tak szerokim zakresie. Obecnie tradycję eksponowania współczesnej twórczości kontynuuje otwarta na nowo stała galeria, w nazwie której po raz pierwszy pojawił się – obok XX – XXI wiek.

- To jest największa galeria tego typu w Polsce, która pokazuje sztukę polską od przełomu XIX/XX wieku po współczesną. Takie galerie buduje się wiele lat. Trzeba zebrać dzieła sztuki, przygotować je do ekspozycji, opisać, wyremontować salę, więc to jest efekt wielu lat pracy. Też skala była tutaj istotna. Mamy ponad 200 artystów i ponad 500 dzieł. Na 3 tys. m2 mamy się czym pochwalić - powiedział prof. dr hab. Andrzej Szczerski w Dzień Dobry TVN.

Dzieła sztuki w Muzeum Narodowym w Krakowie

"XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej" zajmuje całą przestrzeń II piętra w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i można ją odwiedzić już od piątku 15 października. Każda z części Galerii została inaczej niż dotąd zaprojektowana i w każdej znalazły się nieobecne dotąd dzieła sztuki. Te znane i najcenniejsze zaprezentowano z kolei w nowej kuratorskiej aranżacji, której autorami są kustosze z Działu Sztuki Nowoczesnej i Działu Sztuki Współczesnej.

- Pokazujemy tutaj - po raz pierwszy w historii naszego muzeum - sztukę polską po roku 1989, czyli głównie doświadczenie transformacji i XXI wieku. Tu są wybrane dzieła najlepszych polskich artystów np. Jarosława Kozakiewicza. (...) Ważne jest to, że oglądamy tu zarówno dzieła sztuki, jak i otrzymujemy bardzo obszerny komentarz. Pokazujemy w kapsułach teksty edukacyjne na temat tego, kim byli artyści, którzy tworzyli dzieła sztuki, jakie były konteksty, w jakich te dzieła sztuki powstawały, jakimi pojęciami się posługiwali... A więc wyjaśniamy to wszystko, czego na obrazach nie widać, a co jest istotne, żeby zrozumieć ich treści - tłumaczył w naszym programie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Historycznie najcenniejsze w Galerii są dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Kluczowe są natomiast ostatnie sale, w których zaprezentowano najnowsze dzieła. Jak zdradził dyrektor muzeum: "Tego nigdy w naszych zbiorach jeszcze nie było". Po raz pierwszy też pokazano krakowską grafikę drugiej połowy XIX wieku, szkła artystyczne czy inne dzieła, które dotychczas były w magazynach. Ich wartość przekracza kilkanaście milionów złotych.

XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej
Muzeum Narodowe w Krakowie XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Katarzyna Olubińska-Godlewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości