Muzeum Narodowe

  Muzeum Narodowe

  Wielu entuzjastów sztuki z radością przyjęło informację, że znowu można odwiedzać Muzeum Narodowe w Warszawie. O nowych zasadach funkcjonowania tej placówki porozmawialiśmy z pełniącym obowiązki dyrektora Łukaszem Gawłem. Co mogą zobaczyć zwiedzający? Na czym polega akcja #długwdzięczności?

  W Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się pokaz mody „Nowoczesność Lata 50. i 60.”, podczas którego zaprezentowano wieczorowe kreacje stworzone przez polskich projektantów mody. Czyje stroje zostały pokazane? W jakim celu zorganizowano ten pokaz?

  W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa renesansu. Nie mogło tam zabraknąć naszego konesera sztuki Łukasza Radwana. Czyje dzieła możemy zobaczyć na wystawie?

  To nieprawda, że moda w PRL-u była szara i nieciekawa. Dowodem na to są eksponaty wystawione w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wybrał się tam prezenter pogody Maciej Dolega.

  Warsaw Mummy Project zakłada kompleksowe przebadanie czterdziestu dwóch egipskich mumii z Muzeum Narodowego w Warszawie m.in. z wykorzystaniem tomografu komputerowego, badań daktyloskopijnych i DNA. Przyglądał się temu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Podczas wizyty w muzeum i szpitalu dowiedział się, czemu mają służyć te badania i jakie znaczenie mumie egipskie mają one dla medycyny.

  W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa prac wybitnych artystów, pochodzących z kolekcji Bronisława Krystalla, który po śmierci żony i syna oddał wszystkie swoje zbiory na rzecz muzeum. Jaka jest wartość całej kolekcji? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Morawińską, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Julien de Casabianca to francuski artysta plastyk, który zmienia oblicze szarych, pozbawionych wyrazu ulic. Na czym polega technika jego pracy? Co go wyróżnia? Tym razem Francuz odwiedził polską stolicę. W poszukiwaniu inspiracji udał się do Muzeum Narodowego. Które dzieła wpadły mu w oko i czy zobaczymy je na warszawskich ulicach?

  18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta, po restrukturyzacji, nowa Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Uroczyste otwarcie Galerii zostało objęte honorowym patronatem UNESCO. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, historyk sztuki, oraz dr Stefan Jakobielski, Uczestnik kampanii nubijskiej - polskiej misji archeologicznej w Faras, współpracownik prof. Kazimierza Michałowskiego.

  Oprócz jedzenia i kuchni, Magda Gessler ukochała pierwszą i czystą miłością także malarstwo. Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejczak spotkał się z Magdą w warszawskim Muzeum Narodowym. Czy kiedykolwiek uczestniczyła w procesie renowacji dzieł sztuki i dlaczego nie spała podczas tworzenia programu „Masterchef"?