Ten pomysł wydawał się wyjątkowo szalony, jednak chęci i zaangażowanie inicjatorek pokazały, że wszystko jest możliwe. Po trzech latach planowania zrodził się taneczny teledysk nagrany w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Kiedy będzie można je oglądać?
Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, zaskoczenia nie ma.
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera stałą galerię polskiej sztuki z XX i XXI wieku. Ekspozycja stanowi przegląd zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w naszym kraju w ciągu ostatnich 120 lat. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym prof. dr hab. Andrzej Szczerski.
Jeden z najcenniejszych klawesynów znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykonano go w 1765 roku w Wielkiej Brytanii. Zaginął w czasie II wojny światowej. Po latach okazało się, że znalazł się w posiadaniu pewnej rodziny. To jeden z najbardziej oryginalnych instrumentów. Poznajcie jego historię.
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Pierwsza odkryta egipska mumia młodej ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan. Dlaczego podczas mumifikacji pozostawiono płód w ciele matki?
Obraz olejny "Pochodnie Nerona" został namalowany w Rzymie w 1876 roku przez Henryka Siemiradzkiego. To dzieło sztuki odegrało kluczową rolę w historii polskiego muzealnictwa. Dlaczego jest tak ważny?
Wielu entuzjastów sztuki z radością przyjęło informację, że znowu można odwiedzać Muzeum Narodowe w Warszawie. O nowych zasadach funkcjonowania tej placówki porozmawialiśmy z pełniącym obowiązki dyrektora Łukaszem Gawłem. Co mogą zobaczyć zwiedzający? Na czym polega akcja #długwdzięczności?
W Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się pokaz mody „Nowoczesność Lata 50. i 60.”, podczas którego zaprezentowano wieczorowe kreacje stworzone przez polskich projektantów mody. Czyje stroje zostały pokazane? W jakim celu zorganizowano ten pokaz?
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa renesansu. Nie mogło tam zabraknąć naszego konesera sztuki Łukasza Radwana. Czyje dzieła możemy zobaczyć na wystawie?
To nieprawda, że moda w PRL-u była szara i nieciekawa. Dowodem na to są eksponaty wystawione w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wybrał się tam prezenter pogody Maciej Dolega.
Warsaw Mummy Project zakłada kompleksowe przebadanie czterdziestu dwóch egipskich mumii z Muzeum Narodowego w Warszawie m.in. z wykorzystaniem tomografu komputerowego, badań daktyloskopijnych i DNA. Przyglądał się temu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Podczas wizyty w muzeum i szpitalu dowiedział się, czemu mają służyć te badania i jakie znaczenie mumie egipskie mają one dla medycyny.
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa prac wybitnych artystów, pochodzących z kolekcji Bronisława Krystalla, który po śmierci żony i syna oddał wszystkie swoje zbiory na rzecz muzeum. Jaka jest wartość całej kolekcji? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Morawińską, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Julien de Casabianca to francuski artysta plastyk, który zmienia oblicze szarych, pozbawionych wyrazu ulic. Na czym polega technika jego pracy? Co go wyróżnia? Tym razem Francuz odwiedził polską stolicę. W poszukiwaniu inspiracji udał się do Muzeum Narodowego. Które dzieła wpadły mu w oko i czy zobaczymy je na warszawskich ulicach?
18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta, po restrukturyzacji, nowa Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Uroczyste otwarcie Galerii zostało objęte honorowym patronatem UNESCO. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, historyk sztuki, oraz dr Stefan Jakobielski, Uczestnik kampanii nubijskiej - polskiej misji archeologicznej w Faras, współpracownik prof. Kazimierza Michałowskiego.
Oprócz jedzenia i kuchni, Magda Gessler ukochała pierwszą i czystą miłością także malarstwo. Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejczak spotkał się z Magdą w warszawskim Muzeum Narodowym. Czy kiedykolwiek uczestniczyła w procesie renowacji dzieł sztuki i dlaczego nie spała podczas tworzenia programu „Masterchef"?