Muzeum Narodowe w Warszawie ponownie otwarte. Co czeka na zwiedzających?

''Muzeum na nowo'', reporter: Piotr Wojtasik
Wielu entuzjastów sztuki z radością przyjęło informację, że znowu można odwiedzać Muzeum Narodowe w Warszawie. O nowych zasadach funkcjonowania tej placówki porozmawialiśmy z pełniącym obowiązki dyrektora Łukaszem Gawłem. Co mogą zobaczyć zwiedzający? Na czym polega akcja #długwdzięczności?

Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte – nowe zasady

Przez pandemię koronawirusa Muzeum Narodowe przez kilka tygodni było zamknięte. Na szczęście, teraz może już przyjmować zwiedzających. Jednak należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Bardzo prosimy, żeby wchodzący do muzeum zostawiali maseczki na twarzach – tak, jak my teraz. Bardzo prosimy, żeby zachowywali dystans i bardzo prosimy, żeby wchodzący do muzeum dokładnie dezynfekowali dłonie. Można kupić bilet w kasie, ale tak naprawdę wolelibyśmy, by kupować online

- powiedział pełniący obowiązki dyrektora Łukasz Gaweł.

Muzeum Narodowe w Warszawie - wystawy stałe

Bilet tygodniowy uprawnia zwiedzających do dwukrotnego wejścia do Muzeum Narodowego w Warszawie i obejrzenia dostępnych wystaw stałych. Wiąże się to z ich rotacyjnym otwarciem.

W środy i soboty (10.00-16.00) dostępne będą Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowieczne. W czwartki, piątki i niedziele (10.00-16.00) - Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX wieku oraz Galeria Wzornictwa Polskiego. We wtorki będzie się to odbywało zamiennie. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Co z oddziałami Muzeum Narodowego w Warszawie?

Obecnie odziały MNW są zamknięte dla zwiedzających. Wyjątek stanowią znajdujące się przy nich parki i ogrody.

Parki w Nieborowie i w Arkadii są już otwarte. Zapraszamy was do spacerowania. Można się przemieszczać głównymi alejami, ale można znaleźć też dla siebie romantyczny zakątek

- zachęcała Monika Antczak, kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Podobnie jest w warszawskiej Królikarni.

Od 50 lat mieści się tu Muzeum Rzeźby i część z tej kolekcji jest dostępna w parku

- podkreśliła Agnieszka Tarasiuk.

Warto też odwiedzić park w Otwocku. Cały otwocki majątek to 80 hektarów, na których znajdują się tereny zielone, plaża i jezioro.

#długwdzięczności

Z inicjatywy warszawskiego Muzeum Narodowego ruszyła akcja #długwdzięczności. Jest dedykowana osobom działającym podczas pandemii.

Poprosiliśmy naszych widzów, naszych gości, żeby zgłaszali wszystkich tych, których uważają za godnych, żeby im później podziękować za tę szczególną postawę w czasie pandemii. Nie chodzi tylko o grupy profesjonalne. Chodzi tez o pojedyncze osoby. (…) Kiedy już wrócimy do normalnego życia, kiedy muzeum już będzie normalnie otwarte, wtedy my zaprosimy wszystkich tych ludzi do muzeum, będą naszymi gośćmi

- wytłumaczył dr hab. Łukasz Gaweł.

Nowości w Muzeum Narodowym w Warszawie

Warszawskie Muzeum Narodowe już teraz snuje plany. Na 23 czerwca zaplanowano w Królikarni otwarcie wystawy Urszuli Broll. We wrześnio z kolei zostaną pokazane największe dzieła polskiego malarstwa symbolicznego.

Te obrazy zostaną pokazane w nowej aranżacji

- zdradził pełniący obowiązki dyrektora.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości