Malarstwo hiperrealistyczne zrodziło się około 1965 roku i początkowo artyści z tego nurtu tworzyli głównie w Stanach Zjednoczonych, opierając się na założeniach pop-artu. W latach siedemdziesiątych hiperrealizm pojawił się także w Europie.
Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć prace tych wybitnych artystów?
Cechy rzeźby współczesnej zmieniały się na przestrzeni lat, gdyż zmieniły się wzorce piękna i metody twórcze. Współczesne rzeźby różnią się od tych z poprzednich epok.
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera stałą galerię polskiej sztuki z XX i XXI wieku. Ekspozycja stanowi przegląd zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w naszym kraju w ciągu ostatnich 120 lat. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym prof. dr hab. Andrzej Szczerski.
Kolekcjonerzy nie mogą tego przegapić. Mowa o aukcji "Akademicy Współczesności", która odbędzie się we wtorek 22 czerwca. W czasie jej trwania będą licytowane dzieła sztuki, które stworzyli wykładowcy ASP. O tym wyjątkowym wydarzeniu opowiadali w Dzień Dobry TVN Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswissart oraz prof. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ewa Juszkiewicz to jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. Polka trafiła do grona największych artystów takich jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Jej obrazy są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie. Jeden z nich można będzie oglądać i wylicytować w DESA Unicum.
W Zachęcie można zobaczyć niezwykłą wystawę sztuki współczesnej "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce". Jaki jest cel wystawy? Kogo Agata Wejchert-Dworniak, członek zarządu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zaprasza do odwiedzenia tego miejsca? Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty oraz Iwona Buchner, właścicielka domu aukcyjnego poruszyły z kolei ważną kwestię dotyczącą praw autorskich. Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem?
Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan pojechał do Gdańska, by spotkać się z Krzysztofem Izdebskim-Cruzem, polskim malarzem współczesnym. Artysta, posługując się tradycyjnym warsztatem malarskim, odzwierciedla rzeczywistość praktycznie jeden do jednego. Jak przenieść proporcje na papier? Dlaczego większość jego prac trafia do kosza? Co to znaczy, że niektóre prace "nie żrą"? Kto jest muzą malarza?
"Uwierzyłam, że jestem kolekcjonerką i, że mam dobrą kolekcję". W Madrycie spełniło się wielkie marzenie Grażyny Kulczyk. W prestiżowej "Santander Art Gallery" pokazano, należąca do niej, kolekcję dzieł polskich twórców XX i XXI wieku zatytułowana: "Każdy dla kogoś jest nikim". O kolekcji i o polskiej sztuce współczesnej opowiedziała nam Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Galeria Fibak razem z domem aukcyjnym Abbey House wspólnie rozpoczęli wielkie, artystyczne przedsięwzięcie - promocję polskiego malarstwa w kraju i za granicą. Zobacz, jak młodzi artyści stają się celebrytami!