Obchodzony 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru to święto nie tylko instytucji kultury, ale i wszystkich jej pracowników oraz wielbicieli. Jak wyglądają obchody święta sztuk scenicznych oraz jaka jest jego historia?
Teatr istnieje w życiu człowieka od czasów antycznych, kiedy to był jedną z najpopularniejszych rozrywek w starożytnej Grecji. Przez wieki zmieniał się i ewoluował, ale do czasów współczesnych zachował swoją główną ideę – bliskiej interakcji widza z występującymi. Jedni go kochają, inni nie znoszą lub nie rozumieją, ale jedno nie ulega wątpliwości: teatr (dosłownie) odegrał ważną rolę w dziejach ludzkości. Nie bez powodu więc ustalono Światowy Dzień Teatru – święto wszystkich sztuk scenicznych.
Ustanowienia święta teatru
Pomysł na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Teatru pojawił się podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute, w skrócie ITI) w Helsinkach w czerwcu 1961 roku. Jego pomysłodawcą był prezydent Fińskiego Instytutu ITI Arvi Kivimaa. Działający pod auspicjami organizacji UNESCO Instytut Teatralny wybrał na datę święta 27 marca, czyli rocznicę otwarcia festiwalu Teatr Narodów (franc. Théâtre des Nations) w Paryżu. Festiwal ten jest bowiem jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w całej historii teatru i sztuk scenicznych. Podczas jego pierwszej edycji na teatralnej scenie po raz pierwszy spotkały się grupy teatralne z obu stron „żelaznej kurtyny”. Światowy Dzień Teatru obchodzony jest co roku w ponad stu krajach świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polscy aktorzy i aktorki
Polscy aktorzy i aktorki
Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru na świecie
W statucie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego można przeczytać, iż stowarzyszenie powstało: „w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich”. Podobne idee towarzyszą obchodom Światowego Dnia Teatru. 27 marca każdy teatr świętuje w inny sposób, ale zawsze próbuje dotrzeć do jak największej rzeszy widzów. Jedne teatry organizują festyny, drugie specjalne pokazy, a inne konkursy z biletami do wygrania.
Z okazji święta na uniwersytetach i w różnorodnych organizacjach odbywają się sympozja, konferencje oraz debaty na temat współczesnej pozycji teatru w świecie kultury. Popularne są także specjalne spotkania z aktorami i twórcami. Odwiedzają oni także szkoły i przedszkola, gdzie opowiadają dzieciom o swoim zawodzie oraz prezentują sztuki dedykowane najmłodszym widzom.
Międzynarodowy Dzień Teatru wiąże się także z jedną ważna tradycją. Co roku jedna osobistość ze świata teatru tworzy specjalną wiadomość, w której zawiera swoje przemyślenia na temat teatru, gry aktorskiej i sztuki oraz życzenia dla wszystkich pracowników instytucji teatralnych. Następnie wiadomość tłumaczona zostaje na dwadzieścia języków i rozsyłana do wszystkich jednostek Instytutu Teatralnego na całym świecie. Pierwszą taką wiadomością stały się słowa znanego francuskiego dramaturga Jeana Cocteau, które skierował do wszystkich aktorów teatralnych w 1962 roku.
Dzień Teatru w Polsce
27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest także w Polsce. W obchodach uczestniczy większość teatrów na terenie całego kraju. Tego dnia oprócz standardowych wydarzeń (jak uroczyste spektakle, konferencje i festyny) odbywa się także wręczenie prestiżowej nagrody za sukcesy w sferze teatralnej. Nagroda Sekcji Krytyków Teatralnych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznawana jest przez Zarząd oraz Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dostać ją mogą wybitni aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, grupy teatralne oraz wszyscy inni twórcy, pracujący przy sztukach scenicznych. Choć nagrodę przyznaje polski instytut, ma ona charakter międzynarodowy. Jej laureatami są między innymi Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Jerzy Stuhr, Teatr Ósmego Dnia czy Teatr Cricot. Dodatkowo każdego roku obchodom święta teatru w Polsce towarzyszy inne wybrane przez zarząd hasło tematyczne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za kulisami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. "Każdy powinien tu wejść i zobaczyć, ile to kosztuje pracy"
- Sekrety teatru dla dzieci. "Obok dzieci, najbardziej wzruszeni, to rodzice"
- Słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: francescoch/Getty Images