Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Teatru. Jaka jest jego histo­ria i jak wyglą­dają obchody?

maski teatralne
Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Teatru - histo­ria i obchody
Źródło: francescoch/Getty Images
Obcho­dzony 27 marca Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Teatru to święto nie tylko insty­tu­cji kul­tury, ale i wszyst­kich jej pra­cow­ni­ków oraz wiel­bi­cieli. Jak wyglą­dają obchody święta sztuk sce­nicz­nych oraz jaka jest jego histo­ria?

Teatr ist­nieje w życiu czło­wieka od cza­sów antycz­nych, kiedy to był jedną z naj­po­pu­lar­niej­szych roz­ry­wek w sta­ro­żyt­nej Gre­cji. Przez wieki zmie­niał się i ewo­lu­ował, ale do cza­sów współ­cze­snych zacho­wał swoją główną ideę – bli­skiej inte­rak­cji widza z wystę­pu­ją­cymi. Jedni go kochają, inni nie zno­szą lub nie rozumieją, ale jedno nie u­lega wąt­pli­wo­ści: teatr (dosłow­nie) ode­grał ważną rolę w dzie­jach ludz­ko­ści. Nie bez powodu więc usta­lono Świa­towy Dzień Teatru – święto wszystkich sztuk scenicznych. 

Usta­no­wie­nia święta teatru

Pomysł na usta­no­wie­nie Mię­dzy­na­ro­do­wego Dnia Teatru poja­wił się pod­czas 9. świa­to­wego kon­gresu Mię­dzy­na­ro­do­wego Insty­tutu Teatral­nego (ang. Inter­na­tio­nal The­atre Insti­tute, w skró­cie ITI) w Hel­sin­kach w czerwcu 1961 roku. Jego pomy­sło­dawcą był pre­zy­dent Fiń­skiego Insty­tutu ITI Arvi Kivi­maa. Dzia­ła­jący pod auspi­cjami orga­ni­za­cji UNESCO Insty­tut Teatralny wybrał na datę święta 27 marca, czyli rocz­nicę otwar­cia festi­walu Teatr Naro­dów (franc. Théâtre des Nations) w Paryżu. Festi­wal ten jest bowiem jed­nym z waż­niej­szych wyda­rzeń kul­tu­ral­nych w całej histo­rii teatru i sztuk sce­nicz­nych. Pod­czas jego pierw­szej edy­cji na teatral­nej sce­nie po raz pierw­szy spo­tkały się grupy teatralne z obu stron „żela­znej kur­tyny”. Świa­towy Dzień Teatru obcho­dzony jest co roku w ponad stu kra­jach świata. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polscy aktorzy i aktorki

Piotr Adamczyk
Źródło: Dzień Dobry TVN
Piotr Adamczyk serwuje „Miłość po angielsku”
Piotr Adamczyk serwuje „Miłość po angielsku”
Agnieszka Grochowska - aktorka wielowymiarowa
Agnieszka Grochowska - aktorka wielowymiarowa
Weronika Rosati najlepszą aktorką we Włoszech
Weronika Rosati najlepszą aktorką we Włoszech
Kasia Sawczuk – utalentowana aktorka i piosenkarka
Kasia Sawczuk – utalentowana aktorka i piosenkarka
Marianna Zydek – aktorka z Trójmiasta
Marianna Zydek – aktorka z Trójmiasta
Aktorzy „Listów do M. 5” walczą o milion
Aktorzy „Listów do M. 5” walczą o milion
"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"
"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"
Krystyna Janda - aktorka do zadań specjalnych
Krystyna Janda - aktorka do zadań specjalnych
Spektakl, który może pomóc każdemu z nas
Spektakl, który może pomóc każdemu z nas
Cezary Pazura - aktor do zadań specjalnych
Cezary Pazura - aktor do zadań specjalnych
Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz w roli teściów
Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz w roli teściów
Czwarta odsłona zwariowanej komedii
Czwarta odsłona zwariowanej komedii
Młode pokolenie komedii „Kogel Mogel 4”
Młode pokolenie komedii „Kogel Mogel 4”
Fenomen Pana Kleksa
Fenomen Pana Kleksa
Magdalena Boczarska - 20 lat aktorskiej przygody
Magdalena Boczarska - 20 lat aktorskiej przygody
Mikołaj Roznerski o roli sportu w pracy aktora
Mikołaj Roznerski o roli sportu w pracy aktora
Alicja Bachleda-Curuś w przebojowej komedii
Alicja Bachleda-Curuś w przebojowej komedii

Obchody Mię­dzy­na­ro­do­wego Dnia Teatru na świe­cie

W sta­tu­cie Mię­dzy­na­ro­do­wego Insty­tutu Teatral­nego można prze­czy­tać, iż sto­wa­rzy­sze­nie powstało: „w celu pro­mo­cji i mię­dzy­na­ro­do­wej wymiany infor­ma­cji na temat teatru, pobu­dze­nia kre­acji i zwięk­sze­nia współ­pracy ludzi teatru; uświa­do­mie­nia opi­nii publicz­nej wagi sztuki i arty­stycz­nej kre­acji w życiu codzien­nym, w celu wzmoc­nie­nia przy­jaźni i więzi mię­dzy­ludz­kich”. Podobne idee towa­rzy­szą obcho­dom Świa­to­wego Dnia Teatru. 27 marca każdy teatr świę­tuje w inny spo­sób, ale zawsze pró­buje dotrzeć do jak naj­więk­szej rze­szy widzów. Jedne teatry orga­ni­zują festyny, dru­gie spe­cjalne pokazy, a inne kon­kursy z bile­tami do wygra­nia.

Z oka­zji święta na uni­wer­sy­te­tach i w róż­no­rod­nych orga­ni­za­cjach odby­wają się sym­po­zja, kon­fe­ren­cje oraz debaty na temat współ­cze­snej pozy­cji teatru w świe­cie kul­tury. Popu­larne są także spe­cjalne spo­tka­nia z akto­rami i twór­cami. Odwie­dzają oni także szkoły i przed­szkola, gdzie opo­wia­dają dzie­ciom o swoim zawo­dzie oraz pre­zen­tują sztuki dedy­ko­wane naj­młod­szym widzom.

Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Teatru wiąże się także z jedną ważna tra­dy­cją. Co roku jedna oso­bi­stość ze świata teatru two­rzy spe­cjalną wia­do­mość, w któ­rej zawiera swoje prze­my­śle­nia na temat teatru, gry aktor­skiej i sztuki oraz życze­nia dla wszyst­kich pra­cow­ni­ków insty­tu­cji teatral­nych. Następ­nie wia­do­mość tłu­ma­czona zostaje na dwa­dzie­ścia języ­ków i roz­sy­łana do wszyst­kich jed­no­stek Insty­tutu Teatral­nego na całym świe­cie. Pierw­szą taką wia­do­mo­ścią stały się słowa zna­nego fran­cu­skiego dra­ma­turga Jeana Coc­teau, które skie­ro­wał do wszyst­kich akto­rów teatral­nych w 1962 roku. 

Dzień Teatru w Pol­sce 

27 marca Mię­dzy­na­ro­dowy Dzień Teatru obcho­dzony jest także w Pol­sce. W obcho­dach uczest­ni­czy więk­szość teatrów na tere­nie całego kraju. Tego dnia oprócz stan­dar­do­wych wyda­rzeń (jak uro­czy­ste spek­ta­kle, kon­fe­ren­cje i festyny) odbywa się także wrę­cze­nie pre­sti­żo­wej nagrody za suk­cesy w sfe­rze teatral­nej. Nagroda Sek­cji Kry­ty­ków Teatral­nych im. Sta­ni­sława Igna­cego Wit­kie­wi­cza przy­zna­wana jest przez Zarząd oraz Sek­cję Kry­ty­ków Teatral­nych Pol­skiego Ośrodka Mię­dzy­na­ro­do­wego Insty­tutu Teatral­nego. Dostać ją mogą wybitni akto­rzy, reży­se­rzy, sce­na­rzy­ści, grupy teatralne oraz wszy­scy inni twórcy, pra­cu­jący przy sztu­kach sce­nicz­nych. Choć nagrodę przy­znaje pol­ski insty­tut, ma ona cha­rak­ter mię­dzy­na­ro­dowy. Jej lau­re­atami są mię­dzy innymi Tade­usz Kan­tor, Józef Szajna, Kry­stian Lupa, Krzysz­tof War­li­kow­ski, Jerzy Stuhr, Teatr Ósmego Dnia czy Teatr Cri­cot. Dodatkowo każdego roku obchodom święta teatru w Polsce towarzyszy inne wybrane przez zarząd hasło tematyczne. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości