Oskar Zięta to polski projektant, który zrewolucjonizował światowy design, łącząc sztukę z inżynierią. Jego prace znajdują się w kolekcjach takich muzeów jak MoMA w Nowym Jorku czy Centre Georges Pompidou w Paryżu.
Polak zrewolucjonizował światowy design
Oskar Zięta to rzeźbiarz i kowal 4.0, który zamiast dłuta i kowadła używa powietrza i parametryzacji. Jego prace podziwia cały świat, a on sam przyznaje, że pasję do sztuki i tworzenia odziedziczył po dziadku. Przodek był bowiem kowalem, który pracował tradycyjną metodą.
- Najważniejsze w życiu są korzenie. O tym w naszej pracy opowiadamy. Mój dziadek był kowalem. My nazywamy go kowalem 1:0. Potem razem z siostrą, ojcem, żoną stworzyliśmy kowalstwo 4:0. Dziadek kuł przy użyciu młota, formował rozgrzany metal, my dziś kujemy i kontrolujemy formę informacji – powiedział Oskar Zięta.
Wkrótce Zięta wynalazł technologię formowania FiDU, która pozwala nadmuchiwać stal w trwałe i lekkie formy, co otworzyło nowe możliwości w projektowaniu i architekturze. Rzeźba Nawa we Wrocławiu nominowana do nagrody Miesa van der Rohe stała się manifestem jego innowacji, a osiągnięcia Polaka doceniły prestiżowe magazyny tj. "Wallpaper" i "Dezeen", które podkreślają, że Zięta wyznacza przyszłość designu.
Rzeźby Polaka w światowych muzeach sztuki
Rzeźby Oskara Zięty to nie tylko dzieła sztuki, ale i technologiczne arcydzieła. Wykonana z 35 stalowych łuków Nawa waży wyjątkowo mało, a jej powierzchnia lustrzana zmienia wygład w zależności od światła i pory dnia. Znaną instalacją jest też Kraken.
- Kraken podróżuje, ale pierwsza jego prezentacja była w Dworze Artusa w Gdańsku, dla którego był stworzony. On ma 15 metrów – powiedział Oskar Zięta, projektant, artysta, architekt
To nie koniec. Ikoniczny stołek PLOPP (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem) znajduje się w kolekcjach aż 25 muzeów na całym świecie. Magazyn "Icon" opisał go jako mebel i eksperyment inżynieryjny. PLOPP był wykorzystany w badaniach nad ergonomią i wytrzymałością materiałów.
Oskar Zięta jest także laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie designu, w tym Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot Award oraz Audi Mentor Preis. Współpracował z takimi markami jak Audi, Architonic, Ballantine’s czy Pirelli. Jego innowacyjne podejście do projektowania i unikalne połączenie sztuki z inżynierią sprawiają, że jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych polskich designerów, a jego prace wywołują emocje i zachwyt na całym świecie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podbija sceny muzycznych teatrów, a po godzinach łapie za dłuto. "Stolarstwo jest dla mnie tradycją"
- Stolarstwo nową pasją Polaków. Jan Mela także zaczął tworzyć w drewnie
- Renesans polskiego rzemiosła. "Każdy potrafi zrobić rękami świetne rzeczy"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN