Kamienne twarze w Białymstoku
Piotr Pytasz z każdego kamienia potrafi stworzyć dzieło sztuki. Jakich narzędzi używa?
- Używam czegoś takiego, co się nazywa szlifierka kątowa. Oprócz tego są jeszcze tarcze diamentowe. Dopiero z tym mogę tutaj szaleć z kamieniami - powiedział rzeźbiarz.
Pytasz przyznał, że jego rzeźby powstają zazwyczaj w klika dni. - Potrafię ciąć ten kamień przez godzinę, robiąc przerwy. To jest fizycznie wyczerpujące. Już nie mówiąc o tym, że czasami się nawdycham tych pyłów - stwierdził.
Sztuka na kamieniach
Rzeźbiarz wykorzystuje kamienie, które napotka na swojej drodze. Czy policja lub straż miejska mogłyby do za to upomnieć?
- Nie ma na moją działalność paragrafu. Ja się czuję trochę anarchistą, robiąc to. Niemniej jednak trudno mi cokolwiek zarzucić, bo zastając głaz, który do nikogo nie należy, to rzeźbiąc go, ja go psuję, czy dodaję mu wartości? Jestem na tyle zadufany w sobie, że śmiem twierdzić, że dodaję mu wartości - stwierdził Piotr Pytasz.
Włodarze Białegostoku docenili twórczość artysty i zakupili jego rzeźby. Kamienne twarze na stałe zadomowiły się w miejskiej przestrzeni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szkolenie kierowców karetek. "Scenariusze w symulatorze to sytuacje z życia"
- Jak skutecznie wyznaczać sobie cele? Ekspert wymienia 10 zasad. "Można bez nich żyć, ale po co?"
- Adam Mickiewicz – palacz, kochaś, wieszcz od science fiction. "Był mega kobieciarzem i flirciarzem"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN