Porady

Jakie czynności wchodzą w zakres opieki nad grobami?

Porady

Aktualizacja:
djedzura / GettyImages.com

Opieka nad grobami to popularna usługa, dzięki której na każdym grobie i w jego najbliższym otoczeniu może zapanować porządek. Ze sprzątania grobów korzysta coraz więcej osób, zwłaszcza takich, które na co dzień mieszkają w miastach oddalonych od miejsca pochówku swoich bliskich.

Opieka nad grobami sprowadza się nie tylko do postawienia znicza w Dniu Wszystkich Świętych, ale przede wszystkim do regularnego dbania i sprzątania miejsca spoczynku bliskich w ciągu całego roku. Osobom, które z różnych względów nie mogą samodzielnie zająć się czyszczeniem grobów, polecana jest usługa odpłatnego sprzątania nagrobków.

Opieka nad grobami – na czym to polega?

Odpowiednia opieka nad grobami to wyzwanie, któremu współcześnie nie wszyscy są w stanie podołać. Częstym ograniczeniem bywa nie tylko brak wolnego czasu, ale także znaczna odległość miejsca zamieszkania od nekropolii. Jeśli mieszkasz kilkaset kilometrów od cmentarza, systematyczne zajmowanie się pielęgnacją rodzinnych nagrobków może przysparzać Ci wielu problemów.

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z płatnej usługi opieki nad grobami. Dzięki temu, nawet nie mając wolnej chwili, jesteś w stanie oddać zmarłym należyty szacunek oraz zapewnić w miejscu ich spoczynku regularne odwiedziny, a także opiekę i sprzątanie grobów. Cena za uporządkowanie pojedynczego grobu mieści się w przedziale od 30 do 50 zł. Sam możesz zdecydować czy na przykład czyszczenie grobów ma być jednorazowe, czy też ma odbywać się w regularnych odstępach czasu.

Firmy oferujące opiekę nad grobami proponują różne pakiety. Do wyboru masz między innymi jednokrotną, okresową (na przykład przed Świętami Wielkanocnymi lub Świętami Bożego Narodzenia) albo całoroczną opiekę nad grobami. Ciekawostką jest to, że oprócz sprzątania nagrobków, pakiet może obejmować także odmówienie modlitwy.

Największą zaletą usług tego typu jest to, że porządek w miejscu spoczynku Twoich bliskich jest całkowicie niezależny od ilości wolnego czasu, jakim dysponujes z. Z pracy serwisów sprzątających groby chętnie korzystają także osoby schorowane albo starsze, którym zdrowie i związane z nim ograniczenia fizyczne nie pozwalają na samodzielną opiekę miejsca pochówku najbliższych.

Sprzątanie grobów – co wchodzi w zakres opieki nad grobami?

Opieka nad grobami jest bardzo rozpowszechnioną usługą. Wpływ na jej popularność ma również fakt, że oprócz samego sprzątania grobów, oferuje wykonanie wielu innych czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

W pakiecie możesz kupić na przykład konserwację nagrobka. Jej rodzaj jest uzależniony od surowca użytego do budowy grobu. Najbardziej kłopotliwa jest pielęgnacja wszelkiego typu płyt nagrobnych, na których fotografie lub napisy zostały nadrukowane. Ich mycie trzeba wykonywać przy użyciu łagodnych narzędzi i detergentów. W innym przypadku źle dobrane środki czystości lub zbyt intensywne szorowanie mogą doprowadzić do porysowania albo starcia z powierzchni płyty fragmentów nadruku. Nagrobki często wyklejane są specjalnymi, ozdobnymi literami. Im więcej zdobień, tym więcej czasu należy poświęcić na opiekę nad grobem. Regularne sprzątanie drobnych elementów umieszczonych na płycie nagrobnej jest jedynym sposobem, aby uchronić je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i w efekcie przedłużyć ich trwałość. Wszystkie te czynności może za Ciebie wykonać pracownik firmy zajmującej się opieką nad grobami. Zakres dostępnych usług obejmuje najczęściej:

  • mycie i czyszczenie grobów,
  • pastowanie i polerowanie płyt nagrobnych,
  • uprzątnięcie nagrobka (np. usunięcie starych kwiatów oraz wypalonych zniczy),
  • sprzątanie wokół grobu,
  • odśnieżanie grobu,
  • zapalenie zniczy i postawienie kwiatów po wykonaniu czynności porządkowych,
  • renowację nadruków, malowanie liter itp.,
  • przesłanie zleceniodawcy wiadomości sms lub maila ze zdjęciami ukazującymi stan grobu po wykonanej usłudze.

Niektóre firmy współpracują z kwiaciarniami, dzięki czemu są w stanie zagwarantować profesjonalną opiekę nad żywą roślinnością posadzoną wokół nagrobka. Ogrodnik czy florysta może przyciąć lub odpowiednio nawieźć kwiaty w miejscu pochówku. Opieka nad grobem obejmuje także porządkowanie terenu wokół niego. Może to być na przykład grabienie liści, wyrównanie ziemi, nasypanie żwiru, a nawet zamontowanie ławeczki lub ogrodzenia.

Cena za sprzątanie grobu jest zależna od tego, jakie konkretnie prace mają zostać wykonane w trakcie czynności porządkowych. W ramach dodatkowych usług wchodzących w zakres opieki nad grobami możesz także dokupić terminowe uiszczanie opłat prolongacyjnych, zamówienie mszy za zmarłych czy też transport bliskich na cmentarz w celu odwiedzenia grobu.

„Widać tutaj historię narodu”. Zebrano ponad 200 tys. zł na renowacje zabytkowych grobowców na Starych Powązkach. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Prawo do grobu. O czym należy pamiętać, aby uniknąć sporów rodzinnych

Dariusz Popiela ocalił kolejny cmentarz. Kajakarz przywraca pamięć o polskich Żydach

W jaki sposób odczytywać sny o śmierci bliskiej osoby?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości