Często poleca się stawiać świeczki i kwiaty na groby dopiero 1 listopada z rana, gdyż złodzieje najczęściej grasują w noc przed tym świętem. Co w sytuacji, gdy nie ma się możliwości przyjścia w samo święto?
Jak zabezpieczyć kwiaty i wiązanki kładzione na grobach przed kradzieżą?
Pierwszym sposobem, który można zastosować jest podpisanie kwiatów i wiązanek. Można to zrobić poprzez dodanie szarfy z imienną dedykacją, wsunięciem biletu z imieniem zmarłego pomiędzy kwiaty lub pomalowaniu kilku listków sprayem lub flamastrem. W sytuacji, kiedy ktoś zabierze z nagrobka ozdobę, można ją stosunkowo łatwo zidentyfikować - jeśli się ją znajdzie. Bywa, że złodzieje zabierają kwiaty i próbują je ponownie sprzedać. W takim wypadku, jeśli zauważy się podobną wiązankę wystawioną na sprzedaż, można ją dokładnie obejrzeć i poszukać charakterystycznych znaków - karteczki, pomazanych listków, które wcześniej się zostawiło i zgłosić kradzież.
Bardziej radykalnym krokiem będzie delikatne uszkodzenie roślin znajdujących się w wiązance - nadłamanie łodyżek, oberwanie kwiatków, zamalowanie niektórych listków flamastrem lub sprayem itp. Takie rośliny są mniej pożądanym łupem, ponieważ znacznie ciężej jest je sprzedać. Warto pamiętać, że zdecydowana część grabieży na cmentarzach jest w celu ponownej sprzedaży ukradzionych ozdób. Zatem lekko zdezelowane stanowią mniejszą pokusę.
Ustawiając na grobie kwiaty, warto wkładać je do mis lub wazonów, a te można dodatkowo obciążać. Zdarza się, że można kupić gotową wiązankę, która ma dodatkową, betonową wylewkę wewnątrz przez co jest cięższa i trudniejsza w zabraniu. Kwiaty przygotowane w naczyniu można również podpisać, np. na spodzie pojemnika umieścić flamastrem imię zmarłego. Dobrym sposobem jest również robienie zdjęć nagrobkom z ustawionymi dekoracjami - pozwoli to udowodnić, że dane kwiaty należą do nas i zostały bezprawnie zabrane z grobu.
Jak zabezpieczać świeczki i znicze stawiane na grobach przed kradzieżą?
Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed kradzieżą zniczy jest korzystanie z tych, które wypełnione są olejem lub naftą. Można je ponownie napełniać, jednak nie stanowią one dobrego łupu dla złodziei, gdyż widać na nich ślady używania. Innym sposobem jest, podobnie jak w przypadku kwiatów, podpisywanie zniczy, czy to od spodu, czy nawet w widocznych miejscach. Także delikatne uszkodzenie, jak zarysowanie czy pomalowanie flamastrem będzie skutecznie odstraszać rabusiów.
Jeszcze inną metodą jest obciążanie zniczy oraz ich przytwierdzanie do płyty nagrobka. Znicz można obciążyć wsypując do wewnątrz odrobinę kamieni lub przytwierdzając od spodu ciężką płytkę. Równie dobrze można korzystać z naczyń wielorazowych, które specjalnie umocowywane są do grobu - osoba, która chciałaby zabrać taką lampę, będzie musiała nie tylko uszkodzić ją, ale również sam nagrobek.
Dodatkowe metody ochrony grobów przed kradzieżą
Oprócz wykorzystania powyższych sposobów można skorzystać z bardziej pomysłowych opcji. Jedną z nich są fotopułapki, czyli małe kamery montowane czy to w kwiatach, czy w niewidocznym miejscu na pomniku. Mają one na celu uchwycenie samego złodzieja. Innym sposobem jest stosowanie kłódek i łańcuchów - elementy ruchome można zapinać nawet na niewielkie skobelki, dzięki czemu utrudni się pracę rabusiom.
Gdzie zgłaszać kradzież na cmentarzach?
Mało kto wie, że kradzież mienia z cmentarza można zgłosić na posterunku policji. Oczywiście, dobrze jest mieć dowody, że doszło do przestępstwa - zdjęcia grobu z wiązankami i zniczami o charakterystycznych cechach lub nagranie z monitoringu lub fotopułapki powinno wystarczyć. Zabranie cudzej własności z grobu podpada pod znieważenie miejsca spoczynku, ludzkich zwłok, lub prochów i karane jest na podstawie Kodeksu Karnego.
Zobacz także:
- Czym czyścić groby? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie pomników
- Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej? Przedstawiamy sprytne triki
- Najgorsze błędy w czyszczeniu nagrobków. Niektórzy nadal je popełniają
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Michal Kin / EyeEm/Getty Images