dzień wszystkich świętych

  "Niektórzy odchodzą zbyt szybko"

  "Kochajmy i szanujmy tych, którzy są".

  Wiemy, jakie korzenie ma ta tradycja

  Jak co roku na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, byśmy mogli je oglądać przez kolejne długie lata. Na warszawskie Powązki z puszkami wybrał się Piotr Wojtasik oraz Katarzyna Zawadzka. Jak wygląda sytuacja?

  Dawniej obrządki związane ze śmiercią były liczne, a w różnych regionach panowały też inne zasady. Dzisiaj większość z tych czynności została zapomniana - wiele z nich, jak ubieranie zmarłego i jego przygotowanie do pochówku, przejęły domy pogrzebowe. Jak dawniej wyglądały obrządki pogrzebowe? Zebraliśmy część nietypowych i zapomnianych.

  Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, by oddać się zadumie i wspominać tych, którzy odeszli. Na cmentarze chodzimy zazwyczaj wtedy, gdy pochowany jest ktoś nam bliski. Są jednak takie nekropolie, które wyróżniają się swoją historią czy architekturą i które warto odwiedzić.

  Z okazji zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych wielu Polaków ruszyło na cmentarze, by zrobić porządki i przygotować się na to duchowe święto. Są wśród nas też tacy, którzy groby swoich bliskich odwiedzają nawet kilka razy w tygodniu. Decydują się więc na postawienie ławeczek, gdzie w spokoju oddają się zadumie. Niestety, to może nieść za sobą konsekwencje.

  Czasami zdarza nam się zapomnieć zatelefonować do rodziny z prośbą o wskazanie grobu zmarłego, którego miejsca pochówku już nie pamiętamy. Wirtualna wyszukiwarka grobów jest idealnym rozwiązaniem, pozwala zaoszczędzić czas i szybko odnaleźć pomnik bliskiej osoby.

  W zeszłym roku wydatki na znicze i kwiaty na groby mogły być znacznie niższe ze względu na zamknięte cmentarze. W tym roku inflacja uderza w portfele Polaków - ile w tym roku zapłacimy za cmentarne ozdoby?

  Stroik na cmentarz to dekoracja, która musi być wyjątkowa i niepowtarzalna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można ją wykonać. Jak zrobić ozdobę na pomnik ze sztucznych kwiatów?

  Dawniej znicze i lampiony zapalano w celu odstraszenia złych duchów, płomień świec miał też ogrzać dusze w święta zmarłych. W podobnym celu robiono lampiony z dyni w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj zwyczajowo na Wszystkich Świętych na grobach stawia się znicze i lampiony. Jakie będą modne w tym roku?

  1 listopada we Wszystkich Świętych wiele osób wybiera się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich osób: rodziny lub znajomych. Z tej okazji kupujemy nie tylko znicze i świecie, ale również kwiaty. Sztuczne czy żywe – jakie rośliny pojawiają się na grobach w 2021 roku?

  Kradzieże na cmentarzach wciąż są popularną praktyką. W tym celu na części z nich pojawił się monitoring. Jednak co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą akcesoriów nagrobnych? Kiedy ustawiać kwiaty i znicze na Wszystkich Świętych, aby groby nie zostały okradzione? Sprawdź nasze sposoby.

  Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle kultywowany przez Polaków. Tym razem musieliśmy jednak pozostać w domach przez trwającą pandemię i związaną z nią decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy. W jaki inny sposób można w takim razie uczcić pamięć zmarłych? Czy nieobecność na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych jest grzechem?

  W dniu Wszystkich Świętych wielu z nas wspomina bliskich, którzy odeszli. Pamięć Pawła Królikowskiego uczciła Ilona Ostrowska. Aktorka opublikowała na Instagramie zdjęcie przyjaciela i opatrzyła je wzruszającym opisem.

  Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy tych których z nami już nie ma. W 2020 roku musieliśmy pożegnać się z wieloma wybitnymi osobistościami ze świata artystycznego, sportowego czy politycznego. Poniżej przypominamy nazwiska niektórych z nich.

  W tym roku z powodu pandemii w dniu Wszystkich Świętych nie odwiedzimy naszych bliskich na cmentarzach. Magda Gessler znalazła jednak inny sposób, by uczcić pamięć mamy. Restauratorka opublikowała w mediach społecznościowych rodzinne zdjęcie i zdradziła, co zaplanowała w tym szczególnym dla naszej tradycji czasie.

  Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Tradycyjnie 1 i 2 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. W tym roku jednak zmagamy się z drugą falą pandemii koronawirusa i powinniśmy ograniczać przebywanie w zatłoczonych miejscach. Jak możemy uczcić te święta z zachowaniem dbałości o własne zdrowie? O tym mówił ks. Przemysław Krawiec, pallotyn.

  Wspólnie ze Zbigniewem Zamachowskim i Joanną Kurowską Marcin Prokop, Dorota Wellman i Agnieszka Jastrzębska wspominali tych, którzy odeszli w tym roku.

  Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych polska policja wystartowała z Akcją Znicz. Jak wyglądają statystyki z tego roku? O świątecznym niebezpieczeństwie na drogach i nie tylko porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podkomisarzem Dawidem Marciniakiem.

  Dziś Dzień Wszystkich Świętych, w kuchni Dzień Dobry TVN Monika Mrozowska zaproponowała przepisy na potrawy, które spożywa się na świecie w tym szczególnym dniu. Zobaczcie co Chińczycy, Anglicy, Ekwadorczycy i Arabowie jadają 1 listopada!