Materiał promocyjny

Smaki świata

Dziś Dzień Wszystkich Świętych, w kuchni Dzień Dobry TVN Monika Mrozowska zaproponowała przepisy na potrawy, które spożywa się na świecie w tym szczególnym dniu. Zobaczcie co Chińczycy, Anglicy, Ekwadorczycy i Arabowie jadają 1 listopada!

Zdjęcie: East News / Tomasz Urbanek

Chiny

Coś nowego z dyni...

Składniki:

ok. 300 g pieczarek

ok. 300 g dyni hokkaido

200 g makaronu razowego „małe kokardki”

200 ml słodkiej śmietanki

ok. 120 g rukoli

3 ząbki czosnku

3 łyżki oliwy z oliwek

1 średnia cukinia

1 średnia czerwona, ostra papryczka

sól do smaku

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente. Dynię obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną oliwę z oliwek, na patelnię. Następnie dorzucamy poszatkowany czosnek. Całość mieszamy i po kilku minutach dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki oraz sól. Po kolejnych 5 minutach dorzucamy pokrojoną w plasterki cukinię, drobno poszatkowaną ostrą papryczkę i dolewamy śmietankę. Całość dusimy na małym ogniu aż cukinia stanie się miękka, ale nie będzie się rozpadać. Warzywa delikatnie mieszamy z makaronem. Na talerz nakładamy garść rukoli ( ok. 40 g) a na rukolę porcję warzyw z makaronem. Całość możemy polać odrobiną delikatnej oliwy.

Wielka Brytania

Jabłka z syropem i orzechami

Składniki:

6 średnich twardych kwaśnych jabłek

ok. 250 ml syropu klonowego

ok. 50 g masła

0,5 szklanki orzechów laskowych

0,5 szklanki obranych orzechów włoskich

Przygotowanie:

Orzechy wrzucamy na blachę do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w 200 stopniach ok. 15 minut. Następnie wyjmujemy i bywamy się przynajmniej częściowo podpieczonej skórki z orzechów. Ceramiczną formę do pieczenia smarujemy masłem. Jabłka obieramy ze skórki, pozbawiamy gniazd nasiennych, każde kroimy na 8 części, które układamy w foremce, jedną obok drugiej, tak, aby lekko na siebie zachodziły. Następnie jabłka posypujemy lekko poszatkowanymi orzechami, polewamy obficie syropem klonowym i zapiekamy w piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 200 stopni.

Pieczone warzywa z orzechami arachidowymi

Składniki:

3 łyżki jasnego sosu sojowego

1 kg ziemniaków średniej wielkości

1 kg brukselki

0,5 szklanki orzeszków arachidowych surowych

łyżeczka musztardy sarepskiej

olej arachidowy

łyżka chrzanu

sól do smaku

Przygotowanie:

Ziemniaki kroimy na 8 części, a brukselkę na 4 części. Warzywa wrzucamy do miski i mieszamy z olejem arachidowym, orzeszkami oraz solą. Wrzucamy do żaroodpornej formy i pieczemy w 200 stopniach ok. 30-40 minut. Sos sojowy mieszamy z chrzanem i musztardą i dodajemy do upieczonych warzyw. Całość dokładnie mieszamy.

Ekwador

Korzenno-owocowa owsianka

Składniki:

50 g masła

2 łyżeczki cukru trzcinowego

1,5 szklanki wody

1,5 płaskiej łyżeczki świeżo mielonego kardamonu

1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy

0,5 płaskiej łyżeczki cynamonu

0,5 szklanki słodkiej śmietanki

0,25 szklanki kaszki kukurydzianej

płaska łyżka cukru trzcinowego

sok z 4 pomarańczy

Przygotowanie:

Kaszkę kukurydzianą prażymy przez 2-3 minuty w garnku na maśle a następnie zalewamy wodą oraz śmietanką i gotujemy na małym ogniu często mieszając, żeby kaszka się nie przypaliła ( ok. 10 minut). Sok z pomarańczy gotujemy z cukrem, kardamonem, cynamonem i skórką aż trochę zgęstnieje ( ok. 10-15 minut). Ugotowaną kaszkę przekładamy do małych miseczek i polewamy sosem pomarańczowym.

W kulturze arabskiej

Żółte bułeczki z winogronami i suszonymi morelami

Składniki:

300g mąki pszennej

120 g winogron bezpestkowych

100 ml mleka

70 g moreli suszonych

70 g masła

10 g świeżych drożdży

1 łyżka śmietany

0,75 g szklanki cukru trzcinowego

odrobina szafranu

Przygotowanie:

Mleko odrobinę podgrzewamy z szafranem. Drożdże ucieramy z odrobiną cukru i zalewamy letnim mlekiem z szafranem. Do mąki dodajemy resztę cukru, roztopione masło, śmietanę oraz rozpuszczone w mleku drożdże. Całość wyrabiamy i odstawiamy na bok w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu wyrabiamy ponownie razem z poszatkowanymi morelami oraz winogronami i dzielimy na małe bułeczki, które odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki wkładamy do piekarnika i pieczemy na złocisty kolor w temperaturze 200 stopni z termoobiegiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości