Czy nowotworów da się uniknąć?
Specjaliści z University of Cambridge pod kierownictwem prof. Sereny Nik-Zainal dokładnie przyjrzeli się 18 tys. genomom pacjentów, którzy zmagali się nowotworem. Analizowane próbki zostały pobrane w ramach 100 000 Genomes Project (w czasie trwania programu zbadano genomy 85 tys. osób z rzadkimi chorobami lub nowotworami). Dodatkowo badacze przyjrzeli się sekwencjom zgromadzonym przez International Cancer Genome Consortium i Hartwig Medical Foundation.
Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?
Przeprowadzona przez nich analiza pozwoliła stwierdzić, czy dana osoba miała np. kontakt z rakotwórczym promieniowaniem UV, dymem tytoniowym czy może wystąpiły inne czynniki prowadzące do choroby. Dodatkowo badacze prześledzili także, jak dochodziło do uszkodzeń oraz jak przebiegał proces naprawczy w komórkach pacjentów. Dzięki tej analizie badacze wychwycili kilkadziesiąt nieznanych wcześniej mutacji, które mogą przyczynić się rozwoju nowotworów.
- Sekwencjonowanie pełnego genomu daje nam kompletny obraz wszystkich mutacji, które przyczyniły się do raka u każdej z osób. Przy tysiącach mutacji na jednego raka, dysponujemy bezprecedensowymi możliwościami badań wspólnych elementów oraz różnic miedzy pacjentami. W ten sposób odkryliśmy 58 nowych wzorów mutacji i poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat raka - podkreśla dr Andrea Degasperi, pierwsza autorka pracy opublikowanej w magazynie "Science".
Jakie korzyści daje analiza DNA?
Badacze podkreślają, że poznanie mutacji, które zachodzą w ludzkim genomie są jak "odciski palców na miejscu przestępstwa" i pozwalają ustalić, co doprowadziło do powstania zmian chorobowych. - Niektóre z tych mutacji są ważne dla leczenia - mogą wskazać anomalie, w które można celować specyficznymi lekami, czy mogą ukazać "piętę Achillera" poszczególnych nowotworów - wyjaśnia prof. Serena Nik-Zainal.
- Badanie to pokazuje, jak potężne mogą być analizy pełnego genomu pod względem ujawniania informacji o rozwoju chorób nowotworowych, o tym, jak się one zachowują i jakie leczenie działałoby najlepiej - mówi Michelle Mitchell, prezes Cancer Research UK.
W czasie badań udało się stworzyć program komputerowy, który ułatwi naukowców przeprowadzanie podobnych analiz i znacznie ułatwi wychwytywanie nieprawidłowości.
Zobacz także:
- Lekarze alarmują: "Krztusiec atakuje dorosłych". Przechorowanie i jedna szczepionka nie ochronią
- Masowy wzrost infekcji u dzieci. "Jest ich więcej niż kiedykolwiek"
- "Lekarz powiedział, że ryzyko jest duże". Oto poruszające historie kobiet, które są obciążone ciężką chorobą
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: OsakaWayne Studios/Getty Images