Przełomowe odkrycie dotyczące walki z rakiem. "Jesteśmy podekscytowani"

bakterie
Czy bakterie mogą zniszczyć komórki nowotworowe?
Źródło: Rodolfo Parulan Jr/Getty Images
Czy bakterie mogą być pomocne w walce z nowotworami? Okazuje się tak. Stworzone przez naukowców częściowo sztuczne patogeny mogą skutecznie rozprawić się z komórkami rakowymi. Jak to możliwe?

Jak powstały syntetyczne bakterie?

Biotechnolodzy z University of California w Stanach Zjednoczonych stworzyli częściowo naturalne, częściowo syntetyczne bakterie, które nazwali komórkami-cyborgami. Powstały one po tym, jak naukowcy we wnętrzu bakterii E. Coli umieścili syntetyczny hydrożel. Co ciekawe, substancja nie zniszczyła patogenów, a jedynie zmieniła ich właściwości.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

GARDIAS1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Bakterie nie mogły się rozmnażać, ale ich pozostałe funkcje życiowe się nie zmieniły. Do tego patogeny stały się bardziej odporne na działanie antybiotyków, wysokiego pH i nadtlenku wodoru, czyli na to, co może niszczyć patogeny. W ocenie specjalistów tak zmodyfikowane bakterie będzie można wykorzystać do zwalczania m.in. innych patogenów.

Czy bakterie mogą niszczyć komórki nowotworowe?

Naukowcy dowiedli również, że zmodyfikowane przez nich bakterie mogą być bardzo pomocne w walce z nowotworami. Przeprowadzone przez naukowców testy laboratoryjne wykazały, że stworzone przez nich patogeny skutecznie niszczą komórki nowotworowe. - Jesteśmy podekscytowani potencjalnymi zastosowaniami komórek-cyborgów w radzeniu sobie z wyzwaniami środowiskowymi, diagnostyce i leczeniu chorób, a także w modulowaniu zaburzoną mikrobiotą - powiedział prof. Cheemeng Tan, współautor odkrycia. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości