W Nigerii szaleje epidemia gorączki Lassa, która w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku pochłonęła życie 22 osób, a kolejne 143 przypadki zakażeń zostały potwierdzone. Sytuacja w kraju, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa nabiera tempa, jest uznawana za krytyczną. NCDC ostrzega przed dalszym wzrostem liczby zakażonych.
Zatrważający wzrost zakażeń w Nigerii
Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) poinformowało o niepokojącym wzroście liczby przypadków gorączki Lassa. W pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku w kraju zdiagnozowano 143 osoby zarażone wirusem, a 22 z nich zmarły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Siedem z trzydziestu sześciu nigeryjskich stanów zgłosiło potwierdzone przypadki choroby, która dotyka głównie młodych dorosłych w wieku 21-30 lat. NCDC ostrzega, że sytuacja jest coraz bardziej krytyczna, a ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa jest wysokie.
Rozprzestrzenianie się epidemii w Afryce Zachodniej
Choć najwięcej przypadków gorączki Lassa odnotowano w Nigerii, wirus dotarł również do innych krajów Afryki Zachodniej. Zakażenia potwierdzono m.in. w Beninie, Ghanie, Gwinei, Mali, Sierra Leone i Liberii. Ponadto, w ubiegłym roku, w Stanach Zjednoczonych odnotowano przypadek śmiertelny, który dotyczył pacjenta wracającego z Afryki Zachodniej.
Tylko w Nigerii od początku epidemii w ubiegłym roku zarejestrowano ponad 1187 potwierdzonych przypadków. Zwiększona mobilność ludzi oraz podróże międzynarodowe sprawiają, że zagrożenie globalne związane z gorączką Lassa staje się coraz bardziej realne.
Wirus Lassa: przyczyny, objawy i skala zagrożenia
Wirus Lassa został po raz pierwszy zidentyfikowany w Nigerii w 1969 roku. Zakażenie przenosi się przez kontakt z odchodami zakażonych gryzoni, a także w wyniku bezpośredniego kontaktu między ludźmi. Gorączka Lassa może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym gorączki krwotocznej, i jest śmiertelna w wielu przypadkach.
W Afryce Zachodniej co roku odnotowuje się od 100 tys. do 500 tys. zakażeń, a około 5 tys. osób umiera z powodu choroby. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa Lassa jako jedno z głównych zagrożeń zdrowotnych w regionie.
Więcej na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wysyłają chore dzieci do przedszkola i żłobka. "38 stopni to nie gorączka"
- Eksperci biją na alarm: przybywa dzieci z krótkowzrocznością. Jak można temu zaradzić?
- W Warszawie wykryto zmutowany szczep groźnego wirusa. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images