Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię produktu leczniczego, który jest wykorzystywany w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. W fiolce stwierdzono obecność kawałków szkła. Sprawdź, czy nie masz tego leku w swojej apteczce.
Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.
Jaki lek GIF wycofał z obrotu?
Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie od kierownika hurtowni farmaceutycznej. Pracownicy apteki w jednej fiolce produktu leczniczego na receptę o nazwie Monover zauważyli duży kawałek szkła o wielkości około 1 cm. Na ścianach i szyjce opakowania leku również można było dostrzec przyklejone drobinki, prawdopodobnie szklane.
W związku z tym GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju konkretnej partii leku:
- Monover (Ferricum derisomaltosum) 100 mg Fe3+/ml,
- roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 5 fiolek po 5 ml,
- GTIN 05909990775446,
- numer serii: 230504A-6,
- data ważności: 31 maja 2026 roku,
- podmiot odpowiedzialny: Pharmacosmos A/S z siedzibą w Danii.
Główny Inspektor Farmaceutyczny nadał rygor natychmiastowej wykonalności tej decyzji.
Wycofany lek na receptę
Jak przekazał GIF, prawdopodobną przyczyną wadliwości produktu jest stłuczona fiolka na linii napełniania, która ze względu na wielkość i kształt cząstek szkła oraz ciemnobrązowy kolor roztworu nie została wykryta podczas późniejszej kontroli.
Sprzedaż serii leku, w której wykryto nieprawidłowości, została wstrzymana przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny na czas prowadzania postępowania wyjaśniającego.
Monover - co to za lek?
Monover to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji, który zawiera połączenie żelaza i derizomaltozy. Jest wykorzystywany w leczeniu niedoborów żelaza lub niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ważny lek nie do kupienia. "Nigdzie go nie ma"
- Jak Polacy nadużywają leków? "One są dostępne wszędzie"
- Lekarka ostrzega przed "syndromem babcinej torebki": "20 proc. przypadków zatruć u dzieci"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tempura/Getty Images