Popularny syrop na kaszel wycofany z obrotu. "Wystąpienie ryzyka dla zdrowia jest oczywiste"

syrop
Popularny syrop na kaszel wycofany z obrotu
Źródło: LightFieldStudios/Getty Images
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu sprzedaży syropu przeznaczonego do leczenia suchego kaszlu u osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Powodem są zgłoszenia, które mogą świadczyć o zagrażającej zdrowiu wadliwości produktu. O jaki preparat chodzi?

Mowa o trzech seriach leku o nazwie Pulmopect. Wstrzymanie w obrocie obowiązuje na terenie całego kraju. Jak czytamy w tvn24.pl, "GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności".

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20241015_Lek_REP_napisy
Lek na cukrzycę to nie cudowna tabletka na odchudzanie - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Syrop wycofany z obrotu - jaka nazwa i partia?

Produkt leczniczy, w którym wykryto prawdopodobieństwo wystąpienia groźnej wady jakościowej, to syrop Pulmopect (Levodropropizinum); 30 mg/5 ml; 1 butelka 200 ml, GTIN 05900411007597, serie:

  • 24371007A, termin ważności: 01. 2026 r.;
  • 23371022C, termin ważności: 11. 2025 r.;
  • 23371024A, termin ważności: 11. 2025 r.

Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A., z siedzibą w Pieńkowie.

Pulmopect wycofany z aptek

Od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Szczecinie, Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Bydgoszczy, Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku oraz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Poznaniu do GIF wpłynęły zgłoszenia o podejrzeniu wystąpienia w trzech seriach syropu Pulmopect wady jakościowej.

W części opakowań zauważono bowiem zmianę wyglądu produktu, m.in.: "widoczne zmętnienia pływające w syropie", "galaretowatą substancję pływającą w syropie, nierozpuszczającą się po wstrząśnięciu", "obecność zmętnień w syropie i ślady wycieku z opakowania bezpośredniego".

- W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia jest w ocenie organu oczywiste - czytamy w komunikacie GIF uzasadniającym podjętą decyzję o wycofaniu produktu z aptek.

- Niezgodność w wyglądzie produktu, bez potwierdzonej przyczyny i określenia charakteru tej niezgodności, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów - zaznaczono.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości