Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Jak niebezpieczna jest opryszczka narządów płciowych?
Najnowsze badania pokazują, że opryszczka narządów płciowych, to obecnie najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową na świecie. Podobnie, jak w przypadku zwykłej opryszczki nie da się jej całkowicie wyleczyć. Wirus odpowiedzialny za jej rozwój, jeśli raz wniknie do organizmu, zostaje w nim już na zawsze.
Z danych wynika, że z opryszczkę narządów płciowy może mieć nawet 900 milionów osób na całym świecie. Niemal jedną czwartą chorych stanowią osoby poniżej 50. roku życia. Zdaniem specjalistów u ponad połowy chorych chorobę wywołał wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2). U pozostałych za infekcję odpowiada wirus HSV-1. Mimo że patogen wywołuje głównie za opryszczkę wargową, to może się łatwo przenosić i zaatakować narządy płciowe.
Opryszczka narządów płciowych. Co zrobić, aby chorych było mniej?
Sprawa jest na tyle poważna, że WHO postanowiło przyjrzeć się sprawie. Z dotychczas zebranych informacji wynika, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.
Dużym problemem jest także to, że infekcja może przebiegać bezobjawowo. Wiele osób nie wie, że choruje i przekazuje wirusa kolejnym osobom (patogen przenosi się poprzez kontakt z ranami lub płynami ustrojowymi). O tym, że mają w sobie groźnego wirusa, często dowiadują się przez przypadek, podczas rutynowych badań.
Trudności przysparza także leczenie. Mimo że leki przeciwwirusowe do pewnego stopnia "wyciszają" patogen, to nie są w stanie całkowicie go zwalczyć i usunąć z organizmu. Co gorsza, dostępne farmaceutyki nie u wszystkich pacjentów są tak samo skuteczne.
- Opryszczka może być wyniszczającą chorobą. Ale ponieważ jest przenoszona drogą płciową, ludzie nie chcą o niej rozmawiać – wyjaśniła immunobiolog Akiko Iwasaki z Uniwersytetu Yale w 2023 roku. Iwasaki jest jednym z kilku naukowców, którzy testowali możliwe szczepionki przeciwko opryszczce, ale badania utknęły w martwym punkcie. - Bez zainteresowania ze strony firm farmaceutycznych nie możemy posunąć się dalej – wyjaśnił Iwasaki w komunikacie prasowym Yale School of Medicine.
Manale Harfouche, epidemiolog z Weill Cornell Medicine-Qatar, w Cornell University razem z innymi badaczami przygotował raport dotyczący tego, jak poszczególne kraje rodzą sobie z tym groźnym wirusem. - Nie istnieje prawie żaden konkretny program zapobiegania i kontroli HSV, nawet w krajach bogatych w zasoby, częściowo ze względu na brak narzędzi pozwalających zaradzić tak powszechnym, często bezobjawowym i nieuleczalnym infekcjom na poziomie populacji - czytamy w dokumencie.
Autorzy dokumentu są zdania, że dostępne metody leczenia i badania przesiewowe miały niewielki wpływ na częstość występowania opryszczki narządów płciowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opryszczka narządów płciowych w ciąży jest groźna dla dziecka. Może doprowadzić nawet do śmierci
- Wzrost zachorowań na groźną chorobę weneryczną. Często przebiega bezobjawowo
- Ma ośmioro dzieci, a teraz urodzi własną wnuczkę. "Lekarze wszczepili we mnie dwa zarodki"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Tempura/Getty Images