Profilaktyczne przyjmowanie Aspiryny chroni przed udarem? Nowe ustalenia badaczy

Czy aspiryna chroni przed udarem mózgu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu?
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
Aspiryna to popularny lek przeciwbólowy. Farmaceutyk rozrzedza krew, dlatego bywa stosowany przez pacjentów z niektórymi problemami kardiologicznymi. Co ciekawe, najnowsze badania pokazują, że profilaktyczne przyjmowanie leku wcale nie chroni przed udarem mózgu. Kiedy taka terapia może być groźna?

Czy Aspiryna chroni przed udarem mózgu?

Aspiryna - ze względu na zdolność rozrzedzania krwi - od wielu lat stosowana jest w leczeniu niektórych schorzeń kardiologicznych. Sądzono również, że profilaktyczne przyjmowanie leku (75 lub 100 mg) zapobiega udarom. Tymczasem ustalenia naukowców z Monash University w Melbourne sugerują, że preparat - w niektórych przypadkach - może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawień. Tym samym profilaktyczne przyjmowanie leku nie jest dobrym rozwiązaniem.

Prof. John McNeil z Monash University w Melbourne na potwierdzenie tej tezy przytacza wyniki badań przeprowadzonych na grupie ponad 19 tys. pacjentów w wieku co najmniej 70 lat. Połowa uczestników przyjmowała 100 mg aspiryny, pozostali seniorzy łykali placebo. Po pięciu latach nie zauważono znaczących różnić między grupami. Wśród osób, które przyjmowały aspirynę udar niedokrwienny mózgu wystąpił u 1,5 proc. badanych. W grupie placebo - udar dotknął 1,7 proc. uczestników.

Aspiryna - czy jej przyjmowanie jest bezpieczne?

Zebrane dane pokazały, że aspiryna nie tylko nie zapobiega udarom, ale może powodować szereg powikłań. Kwas acetylosalicylowy powodował krwawienia w obrębie mózgu u 1,1 proc. seniorów przyjmujących profilaktycznie aspirynę. W grupie placebo takie powikłanie zaobserwowano u 0,8 proc. badanych osób.

Prof. John McNeil podkreślił, że w badaniach wzięły udział osoby, które nie są po zawale serca i nie mają zaawansowanych chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku tych chorych aspiryna w niewielkich dawkach może zapobiegać udarom.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości