Przez 68 lat nie potrafił powstrzymać swojej czkawki. Przeszła mu na rok przed śmiercią

Przez 68 lat nie potrafił powstrzymać swojej czkawki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo oddychać?
Jak prawidłowo oddychać?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Czkawka jest dość irytującą przypadłością, ale na szczęście krótkotrwałą. W ciężkich przypadkach może utrzymywać się przez kilka dni. Poznaj niewiarygodną historię Charlesa Osborne'a, który cierpiał z powodu tej niedogodności przez 68 lat.

Czkawka, która trwała 68 lat

13 czerwca 1922 roku młody Osborne pracował na farmie w Nebrasce. Nagle podczas wizyty w oborze, gdy zajmował się świniami zaczął czkać i nie przestał aż do 1990 roku.

Pomimo wizyt u wielu lekarzy, nie znaleziono lekarstwa na jego czkawkę. Jeden z lekarzy próbował ją powstrzymać za pomocą tlenku węgla i tlenu, ale mężczyzna nie mógł bezpiecznie oddychać. Podobno żył w dobrym humorze i nauczył się techniki oddychania, aby zminimalizować niepokojące dźwięki wydobywające się z jego ust.

W lutym 1990 roku przypadłość Osborne'a nagle ustała z nieznanego powodu. Zmarł w maju 1991 roku. W swoim życiu miał około 430 milionów czkawek.

Jak opanować czkawkę?

Uważa się, że czkawka zaczyna się od ścieżki nerwowej zwanej łukiem odruchowym. Polega na mimowolnym skurczu mięśni oddechowych, otwór między strunami głosowymi – głośnia – gwałtownie się zamyka, co daje rozpoznawalny dźwięk.

Powodować ją może picie zbyt dużej ilości alkoholu, nadmierne jedzenie lub wdychanie powietrza podczas przeżuwania, niektóre leki, a nawet podekscytowanie i śmiech.

Czkawka może występować pojedynczo lub w grupach o dość regularnym rytmie, od czterech do 60 na minutę . Niewiele wiadomo na temat tego, dlaczego się pojawia, ale dotyczy także dzieci w okresie płodowym.

Niektóre typowe środki zaradcze to picie lub płukanie gardła zimną wodą, oddychanie do papierowej torby, wstrzymywanie oddechu, a nawet hipnoza lub akupunktura. Nie ma dowodów na to, że którykolwiek z nich jest skuteczny. Prośba, by ktoś cię przestraszył lub połaskotał, może cię na moment rozproszyć, ale prawdopodobnie nie powstrzyma czkawki.

Całkiem możliwe, że jedynym obiecującym lekarstwem jest specjalna słomka opracowana przez jednego z neurologów. Aż 90 procent osób, które jej używały, uznały, że HiccAway jest bardziej skuteczny niż jakikolwiek domowy środek, ale potrzebne są dalsze i dokładniejsze badania.

Zwykłe, regularne przypadki czkawki zwykle ustępują bez interwencji, wystarczy cierpliwość. Jednak przypadłość, która trwa dłużej, powinna być traktowana poważnie. Przewlekła czkawka – termin określający uporczywe (ponad 48 godzin) lub nieuleczalne (ponad miesiąc) napady – może nie tylko być niepokojące i powodować wyczerpanie i utratę wagi, ale także wskazywać na poważną przyczynę.

Mogą to być zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, cukrzyca, powikłania po operacji, refluks, udar lub nawet zmiany nowotworowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości