Dziecko potrzebuje bliskości
Pieluszka może być czysta, brzuszek pełny, ubranko czyste, a mały człowiek i tak bardzo niezadowolony, co zakomunikuje oczywiście płaczem. Rodzice często mogą mieć problem z tym, jak uspokoić swoje dziecko. Należy jednak pamiętać, że maluch nie umie w żaden inny sposób przekazać nam tego, czego teraz potrzebuje.
- Płacz noworodka to pierwsza forma komunikacji, którą dziecko ma - mówiła położna Beata Kołodziejczyk. - To sygnał mówiący: "mamo, tato, potrzebuję czegoś" - dodała.
Co może uspokoić płaczącego niemowlaka?
- Włączałam sobie Abbę i śpiewałam karaoke, dziecko zasypiało momentalnie. Nie wiem, czy dlatego, żeby mnie nie słuchać, czy dlatego, że mu to pomagało - mówiła jedna z mam.
- Bardzo lubił kolędy. Sięgałam po prosty repertuar - polskie kolędy i pastorałki - opowiadała inna.
Inne mamy stosują metodę noszenia "na leniwca" - U mojego dziecka to działało, jak włączenie guzika - przyznała jedna z nich.
- Brzuszek jest wtedy masowany, a przylegające ciało do ciała rodzica daje duże poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy położna.
"Nie noś, bo rozpieścisz" i inne mity na temat uspokajania noworodków
Jedna z mam przyznała, że polecono jej przytykanie dziecku smoczka na siłę, by nie mógł go wypluć. Czy to odpowiedni sposób na uspokojenie płaczącego niemowlęcia? - Dziecko potrzebuje oddychać, a jeśli cofnie się mu pokarm, musi móc je wypluć. To nie jest bezpieczny sposób.
Innej mamie powiedziano, by zostawić maluchowi ubrania "ze swoim zapachem". - Nie, to się nie sprawdza - skomentowała. A co z moczeniem dziecku smoczka w miodzie lub cukrze? - To nie są dobre pomysły. Chwilowo działają, ale nie są dobre dla zdrowia dziecka - ostrzega położna.
Podobną "złotą radą", które często słyszą mamy jest: "nie noś, bo się za bardzo przyzwyczai". Położna Beata Kołodziejczyk zdementowała: - Dziecko nie potrzebuje być oddzielnie. Potrzebuje być blisko. To pierwotna potrzeba, a dotyk i czucie się nawzajem to podstawowy kanał komunikacji dziecka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też
- Survivalowe ferie zamiast nart? Dzieci uczą się, jak przetrwać w lesie
- Migdałowa mama – nowy trend z TikToka stosuje coraz więcej rodziców. Eksperci alarmują "To niebezpieczne"
- Zaczął czytać, gdy miał 26 miesięcy, doskonale liczy w sześciu językach. Niezwykły 4-latek jest członkiem Mensy
Reporter: Małgo Fall
Źródło zdjęcia głównego: screen/DDTVN