Survivalowe ferie zamiast nart? Dzieci uczą się, jak przetrwać w lesie

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
S. Repeła, A. Szymczewski
Ferie bez nart
Ferie bez nartDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Najmłodszy obozowicz ma 7 lat, najstarszy chodzi do 8 klasy. Przyjechali z różnych części Polski na Kaszuby, by zacząć przygodę z survivalem. Co robią na obozie i czego się uczą w czasie ferii?

Obozy survivalowe dla dzieci

Co byście zrobili, gdy nagle okazało się, że czeka was noc w lesie? O tym przekonują się dzieci, które w czasie ferii wybrały się na obóz survivalowy.

- Survival to jest sztuka myślenia, zrobienia czegoś z niczego, z tego, co mamy pod ręką - tłumaczył Norbert Koper, wychowawca i instruktor.  

Obozowicze śpią w schronisku, ale w dzień poznają sztukę przetrwania. Uczą się podstaw terenoznawstwa i budują namioty. Często w trudnych warunkach, pierwszy raz w życiu, ale z wielkim zapałem wykonują zlecone zadania. Jednym z nich jest obiad.

- Zrobiliśmy kuchnię polową i gotowaliśmy ryż z tuńczykiem – opowiadała jedna z uczestniczek.

Cierpliwość przyda się obozowiczom także do rozpalenia ogniska. To jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiąść każdy survivalowicz.

Życie w dziczy

Survivalowe klimaty można pokochać albo znienawidzić. Część uczestników już teraz przyznaje, że z przyjemnością wróciliby na tego typu obozy. Jeden z kadrowiczów jako nastolatek brał udział w zimowiskach w lesie. Teraz uczy innych.

- Przyciągał nie tylko ten survival, ale i las. Tutaj, gdzie się znajdujemy, są tak piękne okolice, że co roku traktowałem to jako swój domek na wsi. Praca z dziećmi to jest też ważne poczucie dla każdego człowieka, myślę, że to mnie też rozwinęło - przyznał Stanisław Szubzda, wychowawca i instruktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: S. Repeła, A. Szymczewski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN