Wirus sprzed niemal 50 tysięcy lat
We Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych sprawdzane są wirusy, które znajdują się w naszym środowisku. - Próbki, które otrzymujemy, łączymy z organizmami jednokomórkowymi, czyli amebami. W ten sposób sprawdzamy, czy w próbkach są wirusy, które mogą te ameby zainfekować - powiedział naukowiec Matthieu Legendre.
Jakiś czas temu do centrum dotarły próbki, które pochodzą z klifów wiecznej zmarzliny z okolic osady czerskiej na północno-wschodniej Syberii. Przeprowadzając na nich badania, naukowcy chcą udowodnić, że wirusy sprzed 48 tysięcy lat mogą zaatakować nawet teraz. - Nasze badania są bezpieczne, bo ameby to zdecydowanie mniej złożone ewolucyjnie organizmy od nas, więc te wirusy ludzi nie zakażą. Dzięki temu nie ryzykujemy podczas badań, rozpętaniem kolejnej światowej pandemii - powiedział dyrektor laboratorium prof. Jean-Michel Claverie.
Czy istnieją uśpione wirusy, które mogą zaatakować ludzi?
Według naukowców wirusy groźne dla ludzi mogłyby przetrwać nawet 45 tysięcy lat, ale ich zdaniem nie ma co panikować. - Ryzyko to zawsze wypadkowa niebezpieczeństwa i ekspozycji na to niebezpieczeństwo. W Australii są przecież rekiny, ale nie są dla nas groźne dopóki nie surfujemy. Tutaj jest podobnie. Każdego lata lód trochę topnieje i wirusy są uwalniane do syberyjskich rzek, ale nikt tam nie mieszka - powiedział prof. Jean-Michel Claverie.
Zmarzlina rozmarza coraz szybciej i nieznanych dotąd wirusów będzie coraz więcej. - Nagle okazuje się, że na Syberii odnajdujemy całe stada martwych reniferów, które padły tylko dlatego, że zjadły coś w ziemi, że umarło nawet dziecko, bo okazało się, że w tej ziemi znaleziono bakterię wąglika. Nie chcemy siać paniki, ale jeśli mamy trochę rozumu, to łatwo powinniśmy dojść do wniosku, że czyha na nas niebezpieczeństwo - tłumaczył Jean-Marie Alempic.
Wirusy są wyjątkowo groźne. - Za każdym razem, gdy wirus dotyka ludzi sieje zniszczenie. Tak było z AIDS i ostatnio z koronawirusem. Za każdym razem dochodzi do światowego kryzysu, bo w przeciwieństwie do bakterii, które leczymy antybiotykami, jesteśmy wobec nich niemal bezbronni. Dlatego to właśnie pandemii wirusa boimy się najbardziej - podsumował prof. Jean-Michel Claverie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co pyli w czerwcu? Porady dla alergików
- Dziewczynka wiła się z bólu i płakała z powodu świądu skóry. Pies znalazł rozwiązanie problemu
- Pyłek sosny, czyli żółty osad na wszystkim dookoła. Czy jest niebezpieczny? Jakie ma właściwości?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN