Syberia

  Syberia

  Irkuck to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Syberii. Wiele tu zabytków architektury, które przyciągają turystów z całego świata. Choć temperatura i klimat nie zachęcają do zwiedzania miasta zimą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie letnim zapoznać się z atrakcjami oferowanymi przez miasto. Sprawdź, gdzie warto wybrać się po przyjeździe do Irkucka.

  Góry Ałtaj znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, obecnie są również jednym z rezerwatów biosfery. Wybierając się tam, warto odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby móc zobaczyć jak najwięcej niepowtarzalnych miejsc i na długo zapamiętać przepiękne widoki. Sprawdź, jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto umieścić na swojej liście "do zobaczenia".

  Jakuck znajduje się w północno-wschodniej Syberii. Zimą temperatura dochodzi tam do –40 st. C. Nawet dla mieszkańców tego miasta warunki pogodowe bywają ekstremalne.

  Syberia to kraina geograficzna, która rozciąga się na powierzchni aż 12,7 mln km². Znajduje się na terenie Rosji, w azjatyckiej części kraju. Ogromna odległość od Polski sprawia, że teren ten jest w naszej świadomości niezwykle egzotyczny i tajemniczy. Poznaj najciekawsze informacje na temat Syberii!

  Rosjanie skazali tego Francuza na 15 lat, a jemu udało się uciec z Syberii do Francji. Oto historia Yoanna Barbereau, który był dyrektorem Instytutu Języka Francuskiego w Irkucku. Mieszkał tam ze swoją ze swoją żoną i córką. Z komputera Yoanna Barbereau zostały opublikowane na rosyjskim forum dla matek zdjęcia rzekomo pornograficzne. Został aresztowany, pobity i wysłany na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Dlaczego Barbereau twierdzi, że padł ofiarą spisku rosyjskich służb specjalnych? Co dalej się wydarzyło? Jak dziennikarz Marcin Sawicki trafił na tę historię? Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z Francuzem, któremu udało się uciec z Syberii.

  Kinga Rusin: "Kwestia przyjęcia do Polski uchodźców, z owładniętej wojną Syrii, podzieliła absolutnie nasz kraj i to w taki okrutny sposób (...) Kiedyś myśmy musieli prosić o pomoc i znaleźli się tacy, którzy nas przyjęli. Byliśmy kiedyś uchodźcami. Nigdy o tym nie zapominajmy". O historii polskiej emigracji i polskich uchodźcach, rozmawialiśmy z Rafałem Kostrzyńskim, rzecznikiem Biura Wysokiego Przedstawicielstwa ONZ ds. uchodźców w Polsce.

  Valerian Romanovski od najmłodszych lat uprawiał sport. Kolarstwem zainteresował się w wieku 25 lat. Zaczął wygrywać amatorskie wyścigi, aby w końcu poważnie zająć się biciem rekordów. Jakiś czas temu pobił rekord Guinessa w jeździe na rowerze w siarczystym mrozie na głębokiej Syberii. Jak się do tego przygotował? Jak wyglądała trasa? Jak go przyjęli miejscowi?

  Tuwa to autonomiczna republika w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Z Tuwy pochodzi Aidys Norbu, który swojego szczęścia szuka w Polsce. Czym się tu zajmuje i czy lubi polskie jedzenie? Spotkał się z nim Mikołaj Rey. Posłuchajcie gardłowego śpiewu Aidysa i zobaczcie, co Mikołaj i Aidys razem ugotowali!

  Ruszają na Syberię, ... "żeby znaleźć zimno". Ich celem jest wioska Ojmiakon, gdzie temperatury spadają nawet do - 70 stopni Celsjusza. Z Walerianem Romanowskim, który zamierza ustanowić nowy rekord Guinnessa i Wawrzyńcem Kucem, koordynatorem ekstremalnej wyprawy na Syberię, rozmawiała Ula Chincz. Gdzie przygotowywali się do syberyjskich warunków i dlaczego rower, na którym będzie jechał Walerian nie ma przerzutek ani hamulców?

  Pół Włoszka, pół Polka która swoje szczęście odnalazła na Syberii. Jak się tam znalazła? Jak wspomina tę niełatwą podróż? Monika Mariotti w Jakucku odnalazła swoją nową pasję - śpiew gardłowy. Co to takiego? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z nią o tym, jak to się stało, że postanowiła wyjechać w tak daleką podróż i czego się podczas niej nauczyła.

  Naszymi gośćmi byli dziś: Kasia Kosarzycka, Dariusz Dudzik i Piotr Rożek czyli trójka śmiałków, która kajakiem przepłynęła najdłuższą syberyjską rzekę - Lenę! Jak udało się zdobyć pieniądze na tę wyprawę, ile trwała i czy udało im się pokonać całą zaplanowaną trasę?

  Najgłębsze jezioro świata, nazywane też syberyjskim morzem. Bajkał jest jednym z największych zbiorników słodkowodnych na świecie. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Hanna Jewsiewicka wybrała się w rejs po Bajkale. Czym zaskoczył i zachwycił ją Bajkał?

  Będąc w Tunisie nie sposób nie odwiedzić Mediny- arabskiego odpowiednika starego miasta. Co kryją wąskie uliczki miasta?

  Tajlandia, Filipiny, Sudan, Kuba.. to tylko część miejsc, które tym razem odwiedziła Martyna Wojciechowska. Co tym razem najbardziej ją zaskoczyło i co zobaczymy w 5 serii "Kobiety na krańcu świata"?