Akademia Dobrej Energii Junior - kto i jak może dołączyć do projektu? Jaka jest jego idea?

Akademia Dobrej Energii Junior - kto i jak może dołączyć do projektu? Jaka jest jego idea?
Akademia Dobrej Energii Junior - kto i jak może dołączyć do projektu? Jaka jest jego idea?
Źródło: Westend61/Getty Images
Akademia Dobrej Energii Junior to projekt społeczny zainicjowany w połowie 2023 roku. Ma na celu zaszczepienie w uczniach klas trzecich dobrych nawyków, które ułatwiłyby im dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne w przyszłości. Co to za akcja i kto może w niej brać udział?

Organizatorzy akcji zwracają jednocześnie uwagę, że w polskich szkołach wsparcia w tym zakresie potrzebują nie tylko uczniowie. 

Problemy nastolatków

DD_20211128_Sawicki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Akademia Dobrej Energii Junior - sytuacja w polskich szkołach

Jak wynika z danych UNICEF, Polska zajmuje 31. miejsce wśród 38. badanych krajów UE i OECD pod względem jakości życia dzieci. Ranking został opracowany na bazie wskaźników dotyczących trzech obszarów: dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego oraz kompetencji społecznych i edukacyjnych.

Coraz większe obawy budzi dobrostan dzieci i młodzieży. Wzrost nadwagi jest alarmujący - w 2000 roku dotyczyło to co czternastego nastolatka w Polsce, obecnie jest to już co czwarte dziecko. Szacunki pokazują, że aż 80% dzieci prowadzi siedzący tryb życia, a prawie jedna trzecia ma zwolnienia lekarskie z lekcji wychowania fizycznego. Pojawiają się również problemy mentalne takie jak nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i agresją, trudności w budowaniu relacji z rówieśnikami czy coraz częstsze występowanie zaburzeń depresyjnych.

W 2023 roku polska policja odnotowała 2139 prób samobójczych osób poniżej 18. roku życia. Dodatkowo z raportu Młode Głowy 2023 wynika, że aż 73% dzieci doświadcza wypalenia uczniowskiego, a 46% uczniów ma problemy z bardzo niską samooceną.

Ewa Wojtyra z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel w Warszawie zauważa, że wpływ na tą sytuację mają rodzice, którzy często nie dostrzegają problemów swoich dzieci, a niekiedy je bagatelizują czy wypierają. Wpływ ma również szkoła. Kluczowe jest więc zaangażowanie i dobra komunikacja ze strony nauczycieli oraz rodziców, a przede wszystkim uważność ze strony wszystkich dorosłych.

Sytuacja w szkołach - wypaleni uczniowie, wypaleni nauczyciele

W trakcie sześciu miesięcy realizacji projektu Akademia Dobrej Energii Junior jego inicjatorzy przeprowadzili setki rozmów z nauczycielami nauczania początkowego z całego kraju. Wyłania się z nich smutny obraz polskiej szkoły, który dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale również samych pedagogów.

Jak wynika z przeprowadzonego w 2023 roku ogólnopolskiego badania dobrostanu zawodowego nauczycieli, którego autorem jest dr Mateusz Paliga, wykładowca akademicki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, aż 67,5 proc. ankietowanych boryka się z wyczerpaniem, 57,3 proc. mierzy się z poczuciem braku sensu wykonywanej pracy, a 56,2 proc. obserwuje u siebie wtórne objawy wypalenia zawodowego. Dodatkowo ponad połowa z 7106 przebadanych nauczycieli odczuwa stres w codziennej pracy.

Dbanie o własny dobrostan - można i trzeba to robić

Jak zaznaczył Marcin Kempka, prezes zarządu Librus, firmy odpowiedzialnej za wydanie raportu z badania dobrostanu zawodowego nauczycieli, dobrostan zawodowy nauczycieli jest jednym z istotnych filarów skutecznej edukacji. Bez dbania o nauczycieli nie można się spodziewać, że właściwie będą oni dbać o uczniów, a także, że będą w sposób efektywny nauczać i wspomagać ich wychowanie.

Podobnego zdania są inicjatorzy projektu Akademia Dobrej Energii Junior, który wystartował w połowie ubiegłego roku. Dzięki współpracy firmy VanityStyle z ekspertami SWPS powstał bezpłatny, kompleksowy program skierowany do uczniów klas 3 szkół podstawowych, który ma na celu naukę dzieci dobrych nawyków w obszarze aktywności fizycznej, dbania o zdrowie psychiczne oraz rozwijanie umiejętności społecznych.

W 2024 roku organizatorzy akcji nadal będą koncentrować się na dobrostanie najmłodszych. Uczniowie klas trzecich będą mieli szansę dowiedzieć się, jak ważne dla ich zdrowia są ruch, właściwe odżywianie się, zdrowe relacje z rówieśnikami i rodzicami, nauczą się rozpoznawać i komunikować emocje, a także poznają techniki radzenia sobie ze stresem. Organizatorzy chcieliby też zainicjować pierwsze działania edukacyjne wspierające dobrostan nauczycieli.

Idea Akademii Dobrej Energii Junior - jak dołączyć do projektu?

Ideą programu jest zapobieganie trudnościom na obecnym i w przyszłych etapach życia dzieci dzięki kompleksowemu, wspólnemu działaniu szkoły, nauczycieli i rodziców. W akcji bierze już udział niemal 250 szkół podstawowych z całej Polski.

W akcji mogą brać udział również rodzice: dostępne dla nich materiały pokazują, jak kształtować pozytywną komunikację z dziećmi, efektywnie uczyć i aktywizować dzieci oraz rozwijać kompetencje rodzicielskie. Do końca marca 2024 r. jest jeszcze szansa dołączenia do akcji w roku szkolnym 2023/2024. Więcej informacji na: https://www.akademiadobrejenergii.org/.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości