Od bycia rodzicem nie można wziąć urlopu na żądanie czy zwolnienia lekarskiego, ale można spróbować nauczyć się odpuszczać i szukać równowagi. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychoterapeutką Pauliną Mierzejewską i mamą sześciorga dzieci Patrycją Biegańską.
Obowiązki rodzicielskie a sztuka odpuszczania
Patrycja Biegańska i jej mąż Dawid są rodzicami sześciorga dzieci: 17-letniego Filipa, 15-letniego Maksa, 12-letniego Felka, 8-letnich bliźniaków: Gucia i Leona oraz 2-letniej Emmy. Mają też psa i kota. Czy mama tak wesołej gromadki opracowała już sztukę odpuszczania?
- Nieraz - jak każdego rodzica - dopadają mnie chwile zwątpienia, że jestem niewystarczająca. Potem zaraz sobie powtarzam, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. Każdy ma jakiś konkretny kapitał czasu i zdolności, żeby ogarnąć tyle, ile jest w stanie. Nie biczuję się za to, że czegoś nie jestem w stanie zrobić. Nie da się wszystkiego ogarnąć w 100 proc - przyznała w Dzień Dobry TVN.
Jak podkreśliła, kiedy miała tylko dwójkę dzieci w wieku szkolnym, czuła, że powinna być mamą idealną. Sama szyła stroje na jasełka czy szukała najrzadszych okazów do zielnika. Jednak z biegiem czasu to myślenie się zmieniło. - Być może kluczem jest to, że mam szóstkę dzieci i w pewnym momencie, żeby nie zwariować, musiałam się nauczyć odpuszczać [...] i nie przejmować się błahymi sprawami - mówiła i dodała, że może liczyć na wsparcie męża i rodziców.
Jak być rodzicem i nie zawirować?
Zdaniem psychoterapeutki Pauliny Mierzejewskiej każdy rodzic powinien sobie pozwolić na odpuszczanie.
- Nie katować się tym, że musi coś zrobić dla tego dziecka. Wychodzę z założenia, że szkoła jest dla dzieci, a nie dla rodziców. [...] Myślę, że rodzice sami gdzieś sobie nakładają presję, że jeżeli nie zrobią tego z dzieckiem, będzie to świadczyło o tym, że np. "jestem złą mamą, złym tatą". Trochę sami napędzają to błędne koło, porównując się - zauważyła specjalistka.
- Tutaj też oczywiście możemy mówić o mediach społecznościowych i tym wykreowanym obrazie idealnego macierzyństwa, a idealne rodzicielstwo nie istnieje. Są momenty w każdym rodzicielstwie, gdzie raz jest lepiej, raz gorzej - dodała.
Co to jest wypalenie rodzicielskie? Jakie są jego objawy i jak go uniknąć? Gdzie szukać pomocy? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wypalenie rodzicielskie – co to jest i jak sobie z nim radzić? Psycholog: "Stan psychiczny rodzica przekłada się na dziecko"
- Komu grozi wypalenie rodzicielskie? Popełniasz te błędy?
- Mama siedmiorga dzieci o wypaleniu rodzicielskim. Jak sobie z nim radzić?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News