Jak być rodzicem i nie zawirować? Mama sześciorga dzieci: "Nauczyłam się odpuszczać"

Jak być rodzicem i nie zwariować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak być rodzicem i nie zwariować?
Jak być rodzicem i nie zwariować?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Od bycia rodzicem nie można wziąć urlopu na żądanie czy zwolnienia lekarskiego, ale można spróbować nauczyć się odpuszczać i szukać równowagi. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychoterapeutką Pauliną Mierzejewską i mamą sześciorga dzieci Patrycją Biegańską.

Obowiązki rodzicielskie a sztuka odpuszczania

Patrycja Biegańska i jej mąż Dawid są rodzicami sześciorga dzieci: 17-letniego Filipa, 15-letniego Maksa, 12-letniego Felka, 8-letnich bliźniaków: Gucia i Leona oraz 2-letniej Emmy. Mają też psa i kota. Czy mama tak wesołej gromadki opracowała już sztukę odpuszczania?

- Nieraz - jak każdego rodzica - dopadają mnie chwile zwątpienia, że jestem niewystarczająca. Potem zaraz sobie powtarzam, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. Każdy ma jakiś konkretny kapitał czasu i zdolności, żeby ogarnąć tyle, ile jest w stanie. Nie biczuję się za to, że czegoś nie jestem w stanie zrobić. Nie da się wszystkiego ogarnąć w 100 proc - przyznała w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła, kiedy miała tylko dwójkę dzieci w wieku szkolnym, czuła, że powinna być mamą idealną. Sama szyła stroje na jasełka czy szukała najrzadszych okazów do zielnika. Jednak z biegiem czasu to myślenie się zmieniło. - Być może kluczem jest to, że mam szóstkę dzieci i w pewnym momencie, żeby nie zwariować, musiałam się nauczyć odpuszczać [...] i nie przejmować się błahymi sprawami - mówiła i dodała, że może liczyć na wsparcie męża i rodziców.

Jak być rodzicem i nie zawirować?

Zdaniem psychoterapeutki Pauliny Mierzejewskiej każdy rodzic powinien sobie pozwolić na odpuszczanie.

- Nie katować się tym, że musi coś zrobić dla tego dziecka. Wychodzę z założenia, że szkoła jest dla dzieci, a nie dla rodziców. [...] Myślę, że rodzice sami gdzieś sobie nakładają presję, że jeżeli nie zrobią tego z dzieckiem, będzie to świadczyło o tym, że np. "jestem złą mamą, złym tatą". Trochę sami napędzają to błędne koło, porównując się - zauważyła specjalistka.

- Tutaj też oczywiście możemy mówić o mediach społecznościowych i tym wykreowanym obrazie idealnego macierzyństwa, a idealne rodzicielstwo nie istnieje. Są momenty w każdym rodzicielstwie, gdzie raz jest lepiej, raz gorzej - dodała.

Co to jest wypalenie rodzicielskie? Jakie są jego objawy i jak go uniknąć? Gdzie szukać pomocy? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości