Warsztaty dla zestresowanych nauczycieli. "Praca jest z roku na rok coraz trudniejsza"

Wyjątkowe warsztaty dla nauczycieli
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obserwujemy spadek liczby chętnych do pracy w zawodzie nauczyciela i coraz odważniej podnoszone głosy, że jest to ciężka i wyczerpująca praca. Grupa pedagogów zmagających się z wypaleniem zawodowym powiększa się z roku na rok. Ewa Drzyzga przyjrzała się problemowi, biorąc udział w niezwykłych warsztatach.

Wypalenie zawodowe nauczycieli

Nauczyciele nie mają łatwego życia. Nie oszczędzają ich uczniowie, rodzice ani nauka zdalna. W takich warunkach o wypalenie zawodowe nietrudno. Kamera Dzień Dobry TVN gościła na wyjątkowych warsztatach, skierowanych właśnie do tej grupy zawodowej.

- Wiemy wszyscy jako rodzice i osoby obserwujące edukację, gdzie jest trudno i ciężko. Trzeba pomóc tym, którzy stoją na pierwszej linii frontu, a są to nauczyciele - mówiła Lucyna Kostkowska. - Nie ma rąk do pracy, bo pojawia się wypalenie zawodowe tych ludzi - podkreślała.

Udział w warsztatach daje nauczycielom narzędzia, które pomogą im zapanować nad stresem oraz sprawnie komunikować się zarówno z uczniami, jak i z rodzicami.

Warsztaty dla nauczycieli

Na warsztatach nauczyciele przyswajają techniki relaksacyjne oraz uczą się wykorzystywać ruch. Wielu z nich znalazło zastosowanie tej wiedzy w praktyce.

- Pracuję w szkole przeszło 20 lat, praca nauczyciela z roku na rok jest coraz trudniejsza i poczułam to na zdrowiu - mówiła Barbara Gessek, uczestniczka zajęć. - Większość ludzi ma trudności nawet z samą techniką oddychania, kiedy jest wdech, to wciągają brzuch, zamiast odwrotnie. To też daje coś nowego na lekcji. Kiedy na 7. godzinie energia spada, to trochę sobie pochodzimy, podeptamy na początku.

Treningi są odpowiedzią na potrzeby pedagogów.

- Docierały do mnie takie sygnały - wyjaśniła dyrektor szkoły Renata Walewska-Sajdak, która również uczestniczy w warsztatach. - W czasie pandemii obserwowałam ogromny wysiłek nauczycieli. Jedna osoba chciała się zwolnić i to w dodatku bardzo dobry psycholog. Powiedziała mi, że gdzieś już rezerwy jej się wyczerpały. Te warsztaty są po to, żeby móc odreagować napięcia, które się pojawiają - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości