Podwyżki dla nauczycieli - jak wyglądają?
Przed wyborami parlamentarnymi w swojej kampanii Koalicja Obywatelska obiecywała konkretne podwyżki dla nauczycieli. 1 lutego w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano kwestię minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pedagogów.
Minimalne wynagrodzenie miało wzrosnąć o od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania, czyli o 30 lub 33 proc. Dziennikarka TVN24 odwiedziła Dzień Dobry TVN i wyjaśniła, dlaczego niektórzy nauczyciele otrzymają mniejsze, a inni większe podwyżki. - To ze względu na to, jaki staż pracy ma taki nauczyciel. Każdy nauczyciel słyszał obietnice - o konkretnych pieniądzach, a nie o stażu pracy. Wszystko wskazuje na to, bo ZNP ciśnie w tej sprawie, że te podwyżki koniec końców takie będą - tłumaczyła dziennikarka.
Ucięta podstawa programowa. Co się zmieni?
To nie koniec zmian w systemie edukacji. Trwają prace nad odchudzeniem podstawy programowej. Minister edukacji narodowej zapowiedziała, iż korekty będą wprowadzane stopniowo, w konsultacji ze środowiskiem pedagogicznym.
- To, co zostanie ucięte, ma być po prostu mniej potrzebne dla takiego ucznia. Niech się uczą praktyki, życia. Na przykład ekonomii, której brakuje bardzo w szkole - dodała Joanna Kryńska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Połowa uczniów szkół ponadpodstawowych ma myśli samobójcze. "Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna" Projekt budżetu przyjęty. Będą obiecane podwyżki dla nauczycieli. "To była grupa bardzo lekceważona" Prace domowe odbierają dzieciom wolność? "Nauczyciel zadał 40 zadań"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/EastNews