"Punkt zwrotny" - wsparcie w kryzysie
Eksperci i badania alarmują - kryzys psychiczny wśród nieletnich jest bardzo dużym zjawiskiem, a według 73 proc. nauczycieli, największym wyzwaniem w polskich szkołach (dane: Trendbook Edukacyjny Nowej Ery 2023).
Suicydolożka Danuta Sowińska wykazała w publikacji, że myśli samobójcze w dużej mierze dotyczą uczniów szkół średnich (łącznie 42,6 proc.). Niemal połowa respondentów potwierdziła, że chciała odebrać sobie życie. Ponadto młodzież nie ma zaufania do dorosłych oraz instytucji publicznych.
- Dostrzegamy możliwość szybszych rozwiązań odpowiadających bezpośrednio na kryzys. Wraz z Fundacją TVN i Domem Spokojnej Młodości stworzyliśmy projekt "Punkt zwrotny", którego głównym celem jest nauczenie dzieci i młodzieży, jak mogą sobie wzajemnie pomóc w sytuacji kryzysowej - wyjaśnił Grzegorz Święch z Fundacji OFF School. - Chcemy dotrzeć do wszystkich szkół w kraju z prostymi scenariuszami lekcji, dzięki którym możemy przygotować młode osoby do udzielania wstępnego wsparcia rówieśniczego. A wczesna interwencja jest kluczowa - dodał.
Wsparcie rówieśnicze ratuje życie
Jak powiedziała Zuzanna Lewandowska, to kolejna inicjatywa związana ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, w której partycypuje Fundacja TVN.
- Ten obszar działalności jest dla nas bardzo ważny. Wybudowaliśmy Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka, prowadzimy także akcję "Zdrowie w głowie", w ramach której tworzymy gabinety psychiatryczno-psychologiczne w szpitalach w całej Polsce. Zaraz otworzymy kolejny - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Wierzę, że dzięki projektowi "Punkt zwrotny" młodzież odważy się skorzystać z pomocy specjalistycznej - powiedziała prezeska Fundacji TVN.
Uczniowie i nauczyciele szkół średnich i podstawowych otrzymają dostęp do serwisu http://wsparcierowiesnicze.edu.pl/, gdzie zawarte są gotowe scenariusze lekcji. Dodatkowo ponad 20 tys. szkół w Polsce zostanie wyposażonych w materiały informacyjne, czyli plakaty, ulotki zawierające porady i kontakty, gdzie szukać pomocy.
W ramach projektu będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla kadry nauczycielskiej oraz wspierające ich w promowaniu przedsięwzięcia. Organizatorom zależy na zaangażowaniu kuratorów do wspierania idei w podległych im placówkach. W maju projekt trafi do blisko 5 milionów uczniów i uczennic w całej Polsce.
To największa w kraju partycypacyjna inicjatywa wspierająca zdrowie psychiczne wśród młodzieży. Jej istotą jest angażowanie uczniów i uczennic, którzy stają się realnym wsparciem dla swoich przyjaciół.
IMPACT: "Jak pomóc dzieciom zdrowieć"
15 maja rozpocznie się też kolejna edycja kongresu impact'24. Od godz. 16:30 do godz. 17:45, posłuchamy panelu "Jak pomóc dzieciom zdrowieć", temat roundtable to: "Państwo i organizacje pozarządowe razem dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jak wyleczyć system opieki psychiatrycznej w Polsce?".
Podczas spotkania wystąpi m.in. Zuzanna Lewandowska, Prezeska Fundacji TVN, Grzegorz Święch, Prezes Fundacji OFF School, Aleksandra Lewandowska, Krajowa Konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia czy Monika Horna-Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska żałuje, że nie poszła na terapię. "Problemy zawsze wracają"
- Martyna Wojciechowska o kryzysie psychicznym 15-letniej córki. "Byłam bezsilną matką"
- Nastolatek w kryzysie psychicznym. Jak mu pomóc, by nie stygmatyzować?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: materiały prasowe
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Galina Zhigalova