Materiał promocyjny

Nastolatek w kryzysie psychicznym. Jak mu pomóc, by nie stygmatyzować?

Jak rozmawiać z nastolatkiem, by nie stygmatyzować?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Stygmatyzacja jest szkodliwa, szczególnie w okresie dorastania. Jednym z najbardziej skutecznych sposób jej przeciwdziałania jest edukowanie, np. poprzez kampanie społeczne i świadectwa osób, które mają za sobą doświadczenie kryzysu. Czym jest stygmatyzacja i autosygmatyzacja młodych osób w kryzysie psychicznym? Jak się przejawia? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".

Nastolatek w kryzysie psychicznym. Jak go rozpoznać?

Za tym, że dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, może przemawiać zmiana w zachowaniu.

- Jeżeli dziecko do tej pory było aktywne, radosne, a nagle zrobiło się smutne apatyczne, to może być sygnał, że coś się dzieje. Ważne są też zmiany zainteresowań. Jeśli do tej pory coś mnie cieszyło, coś było moją pasją, a nagle staje się obojętne, to też jest taki sygnał, że coś złego może się dziać - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka, ekspertka kampanii "Zobacz człowieka".

Osobom w kryzysie psychicznym może pomóc albo psycholog, albo psychiatra. - Psychiatra jest lekarzem, psychiatria jest specjalizacją medycyny. Psychiatra przepisuje leki, stawia ostateczną diagnozę, może wystawić zwolnienie lekarskie. Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, czyli proces zazwyczaj długoterminowy, nie przepisuje leków - tłumaczyła nasza gościni.

Bardzo często, gdy rodzice zauważają, że z dzieckiem dzieje się coś złego, szukają pomocy u psychologa.

- Bo jest bardziej dostępny, np. w szkołach, ale udanie się do jednego, jak i do drugiego specjalisty jest jak najbardziej w porządku. To są odrębne dziedziny i różnymi pomocami się zajmują. [...] Lepiej mieć jedną wizytę za dużo niż jedną wizytę za mało - dodała.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychiatry?

- Mamy takie społeczeństwo, które się bardzo boi psychiatrów, [...], a psychiatra powinien być takim samym lekarzem jak dermatolog. To jest lekarz, jeżeli mamy problemy ze zdrowiem psychicznym, idziemy do lekarza, a tak bardzo musimy na to uważać, jest tak duża stygmatyzacja. Rodzice bardzo się boją chodzić z dziećmi do psychiatry - przyznała specjalistka. Jak podkreśliła, tak nie powinno być.

- My bardzo w kampanii "Zobacz człowieka" z tym walczymy, że to powinno być takie typowe, takie normalne, jak każdy lekarz. Mamy różne choroby, choroby somatyczne i mamy choroby psychiczne. Mamy też taki świat, który jest bardzo szybki, który daje bardzo mało wsparcia, bardzo mało emocji, bardzo mało bliskich relacji. Więzi rodzinne są inne, więzi przyjacielskie są inne, pandemia też nie pomogła w relacjach, dzieci i młodzież bardzo na tym ucierpiały - stwierdziła ekspertka kampanii.

Jak przygotować dziecko, które ma za sobą kryzys psychiczny, na powrót do szkoły? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana