Oto najlepsze licea i technika w stolicy Wielkopolski.
Młodzi ludzie, którzy w tym roku pożegnali szkołę podstawową i zdali egzamin ósmoklasisty, stoją właśnie przed wyborem nowej placówki edukacyjnej. Podjęcie tej decyzji nie jest proste, dlatego pomocne w tym przypadku może być zapoznanie się z rankingiem szkół średnich w ich mieście. Które licea i technika są najlepsze w Krakowie? Jaką szkołę warto wybrać? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Sprawdź dokładne terminy i zasady.
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Od lat przygotowywane są rankingi najlepszych liceów i techników w Polsce. Nieraz uczniowie i ich rodzice sugerują się nimi przy wyborze szkoły. Ale czy to na pewno dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką, psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz dyrektorką i coachem edukacyjnym Anną Kozicką.
Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. To ważny moment dla absolwentów szkół podstawowych, którym nie udało się dostać do wybranej placówki. Kiedy będzie można składać dokumenty?
Dlaczego to właśnie w Kaliszu znajduje się zagłębie tego instrumentu?
Czy warto się nimi kierować? Na co zwrócić uwagę podczas ostatnich przygotowań?
Od poniedziałku 17 maja trwało oficjalne przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Harmonogram rekrutacji dostosowany został do zmienionego wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogramu egzaminów ósmoklasisty. Wówczas zmianie uległ również termin opublikowania ich wyników przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Na uzupełnienie wniosków o wyniki egzaminów i świadectwa uczniowie mają czas do środy 14 lipca.
Miesięcznik "Perspektywy" już po raz 23 opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Zwycięskie liceum od lat jest w czołówce. Które placówki znalazły się na podium?
Pod koniec lipca ósmoklasiści poznają wyniki egzaminów. Uczniowie i rodzice będą mieli tylko kilka dni na załatwienie wszystkich formalności, związanych z kolejnym etapem nauczania. Zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne informacje.
Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?
W kolejnym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Technikum w Połańcu. Uczniowie tamtejszej szkoły nie tylko pilnie się uczą, ale też wykazują zacięcie inżynieryjne. Z pasji do nauki i majsterkowania powstało wiele innowacyjnych wynalazków, między innymi, laska do nawigacji niewidomych i lampa reagująca na głos. W jaki sposób nauczyciele pracują z tak zdolną młodzieżą?
Szkoły techniczne znów zyskują na popularności. Jakie kierunki wybierają młodzi ludzie? Czego można się nauczyć w klasie o profilu techniczno-mechatronicznym? Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na ludzi z wykształceniem zawodowym? Najlepsze technikum w Polsce odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Do Kleszczowa zgłaszają się kandydaci z całej Polski. Czym kusi ich tutejsza szkoła?
#dobryZAWODnik to akcja, która ma na celu przekonanie gimnazjalistów by rozważyli pójście do technikum lub szkoły zawodowej. O tym, dlaczego warto zainteresować się ścieżką edukacji technicznej, opowiedzieli nam Joanna Kluzik – Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej i Remigiusz „ReZigiusz” Wierzgoń, gamer i ambasador akcji.
Szkoły techniczne i zawodowe przeżywają dziś prawdziwy renesans. Notują pięciu kandydatów na jedno miejsce. Czy lepiej być "technicznym" na etacie niż bezrobotnym magistrem? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: nauczyciel przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim i najlepszy nauczyciel 2009 roku Radosław Moskal oraz ekonomista Ryszard Petru.