Nowa lista lektur od września 2024 roku. Duże zmiany

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jaka to lektura?
Jaka to lektura?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Każdego roku obowiązkiem uczniów szkół podstawowych i średnich jest czytanie książek wyznaczonych w podstawie programowej. W kwietniu 2024 roku zapowiedziano zmiany. Zakładają one odchudzenie listy lektur o około 20 procent. Zgodnie z założeniami, zniknąć mają m.in. "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza. Jakie nowości czekają uczniów i nauczycieli od 1 września?

Zmiany w spisie obowiązkowych lektur

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 września 2024 roku w życie wejdą projektowane rozporządzenia dotyczące odchudzenia podstawy programowej i zmiany listy lektur. Zgodnie z komuniktatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w środę 24 kwietnia do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych skierowano dwa projekty nowelizacji rozporządzeń ministra. Pierwszy dla szkół podstawowych, drugi dla liceów i techników.

Zgodnie z założeniami, program edukacyjny ma być "odchudzony" o około 20 procent. MEN odjęło znane lektury, ale w zamian na liście pojawiły się nowości. Ostateczny kształt listy lektur mamy poznać 13 maja.

Zmiana spisu lektur. Klasy IV-VI: pozycje obowiązkowe

Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej nadal zobligowani będą do czytania książek, takich jak: "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy, "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa, "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnára i "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena, "Mikołajek" (wybór opowiadań) René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo. W dalszym ciągu czytać będą także wybrane bajki Ignacego Krasickiego, "Panią Twardowską", "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Mazurek Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego, wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie; z Biblii - stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne w tym o talentach, o miłosiernym Samarytaninie, wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie, wybrane baśnie polskie i europejskie, np. "Kopciuszek" Charles'a Perraulta, "Bajkę o rybaku i rybce" Aleksandra Puszkina i wybrane wiersze Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, a także pieśni patriotyczne.

Nie zabraknie także  "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza” i  "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Pozycje te mają być czytane we fragmentach.

Uczniów z pewnością ucieszy informacja, o książkach, które z lity lektur obowiązkowych zostały wykreślone. Będą to: "W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego, mit o Orfeuszu i Eurydyce, przypowieść ewangeliczna o pannach roztropnych i "Powrót taty" Adama Mickiewicza.

Zmiana spisu lektur. Klasy VII-VIII: pozycje obowiązkowe

W klasach VII-VIII lekturami obowiązkowymi pozostaną: "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa, "Zemsta" Aleksandra Fredry, "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Dziady" (cz. II) Adama Mickiewicza, "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry'ego, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Uczniowie wciąż będą musieli czytać także krótsze utwory literackie lub fragmenty dłuższych: Jan Kochanowski - wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII, Adam Mickiewicz "Reduta Ordona" i "Świtezianka", wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", a także - zamiast całości jak do tej pory - księgi: I, II, IV, X, XI, XII "Pana Tadeusza", Sławomir Mrożek "Artysta", Henryk Sienkiewicz "Latarnik", wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto wybrane wiersze: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Z listy lektur obowiązkowych wykreślono: "Żonę modną" Ignacego Krasickiego, "Śmierć Pułkownika" Adama Mickiewicza, tren I i V Jana Kochanowskiego, "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, a ponadto wiersze Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i fraszki Jana Sztaudyngera.

Zmiana spisu lektur: Licea i technika

W liceach i technikach z listy lektur obowiązkowych w zakresie podstawowym wykreślono: fragmenty "Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu", fragmenty "Kroniki polskiej" Galla Anonima, fragmenty "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, wiersze Jana Andrzeja Morsztyna, fragmenty "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska, wybór sielanek i liryki religijnej Franciszka Karpińskiego, "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza, "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, wiersze: Tadeusza Gajcego, Stanisława Balińskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, "Ludzie, którzy szli" Tadeusza Borowskiego, wiersze z tomu "Ocalenie" Czesława Miłosza, teksty Kabaretu Starszych Panów i utwory Ewy Demarczyk. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ma być czytany we fragmentach

Z zakresu podstawowego na rozszerzony przeniesiono: fragmenty "Odysei" Homera, "Nie-Boską Komedię" Zygmunta Krasińskiego, wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza i "Katedrę" (z tomu "W kraju niewiernych") Jacka Dukaja.

Z listy lektur obowiązkowych w liceach i technikach w zakresie rozszerzonym usunięto m.in.: "Chmury" Arystofanesa, fragmenty: "Eneidy" Wergiliusza, "Wyznań" św. Augustyna, "Summy teologicznej" św. Tomasza z Akwinu, "Prób" Michela de Montaigne'a; "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego, fragmenty "Czarnych kwiatów" i "Promethidionu" Cypriana Kamila Norwida, "Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego, wybrane teksty z kwartalników literackich.

Jak prezentuje się lista lektur uzupełniających w szkole podstawowej, liceum i technikum? Więcej informacji przeczytasz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: DusanManic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana