Jakie lektury znajdą się w podstawie programowej od września 2024 roku? Uczniów czekają spore zmiany

Nowa lista lektur od września 2024 roku
GettyImages-1206790641
Źródło: DusanManic/Getty Images
Każdego roku obowiązkiem uczniów szkół podstawowych i średnich jest czytanie książek wyznaczonych w podstawie programowej. W kwietniu 2024 roku zapowiedziano zmiany, zakładające odchudzenie listy lektur o około 20 procent. Zgodnie z założeniami, zniknąć mają m.in. "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza. Co zmieni się od 1 września?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łukasz Orbitowski, Katarzyna Puzyńska
Jaka to lektura?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiany w spisie obowiązkowych lektur

Zgodnie z zapowiedziami, program edukacyjny w roku szkolnym 2024/2025, ma być "odchudzony" o około 20 procent. MEN odjęło znane lektury, ale w zamian na liście pojawiły się nowości.

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenia zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

W załącznikach do rozporządzeń MEN wskazało listy lektur, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego. Jego rozpoczęcie już za niecały tydzień, w poniedziałek 2 września. Jakie książki znajdziemy na liście?

Zmiana spisu lektur. Klasy IV-VI: pozycje obowiązkowe

Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej nadal zobligowani będą do czytania książek, takich jak: "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy, "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa, "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnára i "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena, "Mikołajek" (wybór opowiadań) René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo. W dalszym ciągu czytać będą także wybrane bajki Ignacego Krasickiego, "Panią Twardowską", "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Mazurek Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego, wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie; z Biblii - stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne w tym o talentach, o miłosiernym Samarytaninie, wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie, wybrane baśnie polskie i europejskie, np. "Kopciuszek" Charles'a Perraulta, "Bajkę o rybaku i rybce" Aleksandra Puszkina i wybrane wiersze Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, a także pieśni patriotyczne.

Nie zabraknie także  "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza” i  "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Pozycje te mają być czytane we fragmentach.

Uczniów z pewnością ucieszy informacja, o książkach, które z lity lektur obowiązkowych zostały wykreślone. Będą to: "W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego, mit o Orfeuszu i Eurydyce, przypowieść ewangeliczna o pannach roztropnych i "Powrót taty" Adama Mickiewicza.

Zmiana spisu lektur. Klasy VII-VIII: pozycje obowiązkowe

W klasach VII-VIII lekturami obowiązkowymi pozostaną: "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa, "Zemsta" Aleksandra Fredry, "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Dziady" (cz. II) Adama Mickiewicza, "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry'ego, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Uczniowie wciąż będą musieli czytać także krótsze utwory literackie lub fragmenty dłuższych: Jan Kochanowski - wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII, Adam Mickiewicz "Reduta Ordona" i "Świtezianka", wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", a także - zamiast całości jak do tej pory - księgi: I, II, IV, X, XI, XII "Pana Tadeusza", Sławomir Mrożek "Artysta", Henryk Sienkiewicz "Latarnik", wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto wybrane wiersze: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Z listy lektur obowiązkowych wykreślono: "Żonę modną" Ignacego Krasickiego, "Śmierć Pułkownika" Adama Mickiewicza, tren I i V Jana Kochanowskiego, "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, a ponadto wiersze Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i fraszki Jana Sztaudyngera.

Zmiana spisu lektur: Licea i technika

W liceach i technikach z listy lektur obowiązkowych w zakresie podstawowym wykreślono: fragmenty "Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu", fragmenty "Kroniki polskiej" Galla Anonima, fragmenty "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, wiersze Jana Andrzeja Morsztyna, fragmenty "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska, wybór sielanek i liryki religijnej Franciszka Karpińskiego, "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza, "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, wiersze: Tadeusza Gajcego, Stanisława Balińskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, "Ludzie, którzy szli" Tadeusza Borowskiego, wiersze z tomu "Ocalenie" Czesława Miłosza, teksty Kabaretu Starszych Panów i utwory Ewy Demarczyk. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ma być czytany we fragmentach

Z zakresu podstawowego na rozszerzony przeniesiono: fragmenty "Odysei" Homera, "Nie-Boską Komedię" Zygmunta Krasińskiego, wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza i "Katedrę" (z tomu "W kraju niewiernych") Jacka Dukaja.

Z listy lektur obowiązkowych w liceach i technikach w zakresie rozszerzonym usunięto m.in.: "Chmury" Arystofanesa, fragmenty: "Eneidy" Wergiliusza, "Wyznań" św. Augustyna, "Summy teologicznej" św. Tomasza z Akwinu, "Prób" Michela de Montaigne'a; "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego, fragmenty "Czarnych kwiatów" i "Promethidionu" Cypriana Kamila Norwida, "Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego, wybrane teksty z kwartalników literackich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości