Razem z Ukrainą

Mikołaj i Oksana mieli bawić się na swoim weselu, ale wybuchła wojna. "Staramy się spokojnie trzymać"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Wojna zamiast ślubu
Wojna zamiast ślubu Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Mikołaj i Oksana przez Rumunię, Węgry i Słowację dotarli do Krakowa. Zamieszkali tam w jednym z tymczasowych hoteli dla uchodźców wraz ze 170 innymi obywatelami Ukrainy. Wojna pokrzyżowała parze nie tylko bieżące, ale i życiowe plany.

Mikołaj i Oksana mieli wziąć ślub

Mikołaj i Oksana są zakochaną parą. Chcieli się pobrać, jednak z powodu ataku Rosji na Ukrainę, musieli uciekać ze swojego kraju. Tak niewiele brakowało, by zostali małżeństwem. - Ślub miał być 5 marca. No i tak trafiło, że wybuchła wojna i nie udało się. Wszystko było już zamówione, torty, restauracja. Goście byli zaproszeni na wesele i wszystko szlag trafił - powiedział Mikołaj Zacharenko.

- Był też zamówiony fryzjer, makijażystka. Byłam już nawet na próbnej fryzurze - dodała Oksana.

Mikołaj jako wolontariusz pomaga w kuchni, gotując dla mieszkańców hotelu. - Nie jestem kucharzem, ale lubię gotować. Zacząłem gotować, żeby nie leżeć i nie myśleć, co tam się dzieje - przyznał Zacharenko

Losy uchodźców z Ukrainy

Do Mikołaja i Oksany szczęśliwe dołączyła jego siostra. Teraz wszyscy są bezpieczni w Polsce. - Siostra przez 4-5 dni wraz z dziećmi i wnukami żyła w piwnicy - opowiedział Ukrainiec.

Uchodźcy z Ukrainy starają się z nadzieją patrzeć w przyszłość, choć przyznają, że wcale nie jest to proste. - Staramy się spokojnie trzymać, pomagać ludziom. I trzeba pracować. Bardzo chcę do domu wrócić - dodał Mikołaj Zacharenko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości