Styl życia

Jak zbudować związek oparty na partnerstwie? "Nawet jeżeli coś dam, to też coś wezmę"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Związek partnerski - na czym polega?
Związek partnerski - na czym polega? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W budowaniu szczęśliwego związku, w którym obie strony pragną wspólnie dążyć do określonego celu, niebagatelną rolę odgrywa komunikacja. Dzięki szczerym rozmowom można wprowadzić w życie najważniejsze filary relacji partnerskiej, takie jak uczciwy podział obowiązków, wzajemna akceptacja i szacunek. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym psychoterapeuta par, Piotr Mosak.

Na czym polega związek partnerski?

Związek partnerski to typ relacji, w której dwie osoby pragną pomagać sobie nawzajem, dzielić się obowiązkami, ale także okazywać zrozumienie dla swoich potrzeb. W budowaniu więzi opartej na tych wartościach kluczową rolę odgrywa komunikacja. Partnerzy, którzy potrafią otwarcie wyrażać swoje zdanie i dyskutować o każdym aspekcie codzienności, zwykle bez trudu osiągają równouprawnienie w związku.

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Partnerstwo to jest przede wszystkim równowaga (...). Polega na tym, że rozmawiamy, próbujemy - wyjaśnił Piotr Mosak. Dodał też, że z upływem lat więź łącząca dwoje ludzi ewoluuje, staje przed obliczem niełatwych prób. Jeśli pragniemy im sprostać, powinniśmy nauczyć się dzielić swoimi spostrzeżeniami i otwarcie komunikować swoje potrzeby.

- Życie nie jest stałe, życie jest ciągłą zmianą. Pojawiają się dzieci, wyprowadzają się dzieci, zmieniamy pracę. Musimy brać to pod uwagę (...). Jak to będzie działało, jeżeli o tym nie porozmawiamy? - zauważył doświadczony psycholog.

Związek partnerski a poczucie wolności

Komunikacja stanowi cenne spoiwo związku. Praktykowanie szczerych rozmów pozwala zbliżyć się do partnera i lepiej zrozumieć jego potrzeby, ale także wyzbyć się błędnego przekonania, że stała relacja odbiera nam prawo do życia w zgodzie ze sobą.

- Wolność w związku polega na tym, że jesteśmy wolną parą. Nie oceniamy, nie krytykujemy, mamy prawo do swojego zdania, mamy prawo do swoich humorów (...). Z drugiej strony mamy partnera, który nas w tym wspiera i wysłucha, a nie przeciwnika - zauważył Piotr Mosak, zachęcając tym samym do otwarcia się na dyskusje z partnerem i czerpania przyjemności z każdej rozmowy.

- Lepiej jest się dogadać, dużo rozmawiać, coś tam przegryźć, ale zobaczyć, że to nie jest strata. Partnerstwo daje nam zawsze zysk tak naprawdę. Nawet jeżeli coś dam, to też coś wezmę, na tym polega partnerstwo - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości