Kilka dni temu do sejmu ponownie trafiła ustawa, której celem jest skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Według danych pracujemy praktycznie najdłużej w całej Europie. Czy ten pomysł się sprawdzi? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Bartłomiejem Raczkowskim, adwokatem, specjalistą od prawa pracy.
Czy będziemy pracować krócej?
Czas, który spędzamy w pracy, sprawia, że Polacy znajdują się w czołówce najdłużej pracujących narodów nie tylko w Europie, ale i na świecie. - Co pokazuje nam pewien sposób, w jaki wszyscy podchodzimy do prawa. Ustawowo 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo - to fikcja, to jest nieprawda. Mało kto, tak pracuje, [...], wielu ludzi nie pracuje na godziny, ale na zadania. Je trzeba wykonać, czy to trwa 6, 7, 12, czy 14 godzin - ludzie pracują - powiedział w Dzień Dobry TVN Bartłomiej Raczkowski, adwokat, specjalista od prawa pracy. Trzeba podkreślić, że pracujemy długo nie z przymusu, a dlatego, że mamy poczucie obowiązku i jeśli coś trzeba zrobić, to, to robimy.
Nasz rozmówca przyznał, że jego zdaniem ustawy, która zmniejsza czas pracy z 40 godzin do 35, nie uda się wcielić w życie. - Z wielu względów, np. politycznych, o których nie chcę mówić, [...], ale również ze względów prawnych, czy gospodarczych. Czy to jest moment na skracanie czasu pracy? Czy jeżeli my sobie postanowimy, że będziemy pracować 35 godzin zamiast 40, to czy pracy przez to będzie mniej? Nie będzie mniej - powiedział.
Warto dodać, że ustawa nie precyzuje, jak krótszy czas pracy miałby wyglądać. - Pracodawcy - nawet jeśli by ten projekt przeszedł - będą mieli swobodę, [...], ten rozkład czasu pracy będzie absolutnie pozostawiony do uznania pracodawców, ich zadaniem będzie tylko osiągnięcie tej średnio tygodniowej liczby godzin - tłumaczył.
Jak poprawić jakość pracy?
Zdaniem specjalisty skracanie czasu pracy nie jest rozwiązaniem problemu, istotne jest zapewnienie, żeby 40 godzin pracy tygodniowo nie było fikcją. - A jest, nie z winy pracodawców, a ekonomii, która się rozwija, jest dużo pracy, ludzie są ambitni, chcą pracować, ludzie chcą pracować na nadgodzinach - powiedział.
Ten problemem dostrzega również Parlament Europejski. - Dwa lata temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, która przewiduje, że powinna powstać dyrektywa, która będzie nakazywała wyłączenie po 8. godzinach pracy - [...] ma nie działać mail, ma nie działać firmowy komunikator - dodał.
A co nasi widzowie sądzą o pomyśle skrócenia czasu pracy? Aż 80 proc. widzów uważa, że to dobry pomysł. 20 proc. - jest na nie.
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News