Ranking "Perspektyw 2023". Które szkoły w Polsce są najlepsze?

uczniowie w klasie
Najlepsze szkoły w Polsce
Źródło: Maskot/Getty Images
Miesięcznik "Perspektywy" od 25 lat przygotowuje ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Które placówki oferują swoim uczniom edukację na najwyższym poziomie? Jakie kryteria w ocenie szkół są brane pod uwagę?

Ranking "Perspektywy 2023". Co jest brane pod uwagę?

Ranking najlepszych szkół w Polsce przygotowywany jest pod kierunkiem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej. Kapituła pod uwagę brała sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz oceny z przedmiotów dodatkowych. Dodatkowo w technikach pod uwagę brane sią również wyniki z egzaminów zawodowych. W szkół dwujęzycznych - przyglądano się również wynikom z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Natomiast kapituła nie ocenia wyników z matur międzynarodowych.

Szkoła

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

W najnowszym rankingu "Perspektywy 2023" oceniono 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia - egzamin dojrzałości w maju minionego roku zdawało w nich minimum 12 uczniów, a średnia ocen z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Najlepsze liceum w Polsce

W tym roku laur zwycięstwa powędrował do XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Szkoła od lat znajduje się w czołówce najlepszych liceów w Polsce. W 2021 i 2022 roku również zajęła pierwsze miejsce, w 2020 roku zajęła drugie miejsce. Warto dodać, że "Staszic" należy do jednych z najstarszych szkół w Warszawie. Placówka działa od 1906 roku i nazywana jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Liceum współpracuje z Politechniką Warszawską oraz Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kadra UW prowadzi też niektóre zajęcia w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. W każdym roczniku w szkole jest 7 klas. Dwie prowadzą eksperymentalny program nauczania matematyki. Jedna klasa ma rozszerzony zakres nauczania informatyki, matematyki i fizyki. Dwie klasy mają rozszerzone programy z matematyki i z fizyki, a kolejne dwie z matematyki, chemii i biologii.

Na podium znalazły się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym) oraz XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim). Kolejne miejsca zajęły Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ub.r. na drugim), III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na piątym), LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na siódmym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na ósmym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na dziewiątym - Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, na dziesiątym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Najlepsze technika w Polsce

W rankingu "Perspektywy 2023" pierwsze miejsce wśród techników zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W 2022 roku placówka zajęła drugie miejsce. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 wraz z LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa tworzy Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie. Techników kształci w trzech zawodach: technik informatyk, technik programista i technik mechatronik (mechatronika to połączenie informatyki, robotyki, elektroniki i cybernetyki). Jedna z klas w zawodzie technik informatyk to klasa dwujęzyczna. Poza większą liczbą godzin języka angielskiego, zajęcia z niektórych przedmiotów również prowadzone są w tym języku. Dodatkowo wszyscy uczniowie technikum realizują dwa przedmioty rozszerzone: matematykę i fizykę lub informatykę.

Miejsce na podium zajęły również Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu trzecim) oraz Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym). Kolejne miejsca zajęły Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w woj. łódzkim (w ub.r. na pierwszym), na miejscu piątym - Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w ub.r. na szóstym), Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, Technikum nr 1. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 "Budowlanka" w Zielonej Górze, Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie.

W których szkołach matura poszła najlepiej?

Ranking "Perspektyw 2023" to wykaz szkół, w których egzamin maturalny wypadł najlepiej. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajęło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na trzecim - Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku, na czwartym - Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu, na piątym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie.

Wśród techników najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, na drugim - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na trzecim - Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na piątym - Technikum Informatyczne SCI (Szczecińskie Collegium Informatyczne) w Szczecinie.

Ranking szkół olimpijskich

Pismo przygotowało również ranking szkół olimpijskich. W tej kategorii pierwsze zdobyło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na drugiej pozycji uplasowało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a na trzecim - XIII LO w Szczecinie, na czwartym - Uniwersyteckie LO w Toruniu, na piątym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w czwartek, 12 stycznia, podczas gali finałowej, która odbędzie się w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości