"Niedzielny" stres pourlopowy. Jak wrócić do pracy w dobrym nastroju? Ekspertka radzi

525A5989
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak poradzić sobie ze stresem pourlopowym?
Jak poradzić sobie ze stresem pourlopowym?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Błoga majówka powoli dobiega końca, a wraz z zakończeniem dni wolnych sporo z nas odczuwać będzie pourlopowy stres. To nieprzyjemne zjawisko utrudnia niedzielny relaks oraz pozytywne rozpoczęcie pracy. Objawia się rozdrażnieniem, niechęcią do wykonywania obowiązków oraz spadkiem nastroju. Jak z tym walczyć? O tym opowiedziała nam Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka, mindset coach.

Czym jest "niedzielny" stres pourlopowy?

Każda dłuższa, nawet kilkudniowa przerwa od pracy i od obowiązków zawodowych powoduje, że mamy trudność z zaadaptowaniem się do tego, co robiliśmy wcześniej. Choć nie ma stwierdzonego "syndromu niedzieli" w kategoriach psychologicznych, tak nazywany jest zespół różnych objawów pourlopowych powodujących paradepresyjne stany. Skąd takie reakcje?

Jak przyznała ekspertka, w codziennym życiu jesteśmy przebodźcowani i zmęczeni. Nie mamy czasu ani siły, żeby odpoczywać w aktywny sposób. W zamian za to wybieramy mocny reset, całkowicie odcinając myśli od pracy. Wówczas nasz mózg udaje, że świat zawodowy nie istnieje, a my choć na chwilę możemy poczuć ulgę. Problem pojawia się po powrocie, gdy gwałtownie zderzamy się z bolesną rzeczywistością porannego budzika i jazdy do biura.

Zdaniem naszej gościni lęk przed powrotem do obowiązków wynika także z toksyczności kultury pracy. Często pracujemy non stop, a po pracy rozmawiamy o pracy. Nasz mózg jest w ciągłym czuwaniu na nowe informacje – ciągle scrollujemy, czytamy, sprawdzamy, co się dzieje w kraju i na świecie. Tym sposobem dokładamy sobie nowych bodźców.

- Pierwszy istotny obszar to życie osobiste. Próbujemy przy wiecznej presji zmieścić w swojej głowie wiele rzeczy. Potem jesteśmy z rodziną i ani z nimi, ani ze sobą nie potrafimy być. Druga sprawa, staramy się wypocząć w opór, nie zawsze zdrowo. Trochę weekendem chcemy nadrabiać dziki pęd życia. Mamy ekstremalnie duże tempo życia, słabą kondycję psychologiczną. Wszyscy potrzebujemy dostępu do wiedzy na swój temat - powiedziała Tatiana Mindewicz-Puacz.

Jak radzić sobie z pourlopowym stresem?

Najważniejsze pytanie brzmi: co robić, by po urlopie nie odczuwać złości i frustracji? Czy można walczyć z niedzielną depresją? Jak się okazuje, jest to możliwe. Wszystko bowiem zależy od naszego nastawienia. Pierwszym sposobem na płynne i bezbolesne rozpoczęcie pracy po dniach wolnych jest przestawienie swojego myślenia jeszcze przed urlopem. Nie rzucamy się na urlop, nie zachłystujemy się nim, a podchodzimy do niego spokojnie, racjonalizujemy. Co więcej, z biernym relaksem musi przeplatać się aktywny wypoczynek. Po drugie, na urlopie warto odciąć się od social mediów. Po trzecie, kilka dni przed zakończeniem urlopu warto wprowadzić się w stan powrotny. Dobrym rozwiązaniem jest także "kwarantanna pourlopowa", czyli danie sobie jednego lub dwóch dni wolnych w domu. W tym czasie możemy spokojnie rozpakować walizki, zrobić pranie, czy posprzątać.

- Trudne uczucia są zawsze najważniejszą informacją. Ja mam takie ćwiczenie, żeby podzielić sobie wszystko, o czym będziemy myśleć na dwie strefy – strefę mocny i frustracji. Ta pierwsza to jest wszystko to, na co ja mam wpływ, a druga to, na co nie mam wpływu. Zajmujemy się tym, na co mamy wpływ. Tam trzeba umieścić jak najwięcej rzeczy, które sprawią, że ten poniedziałek nie będzie zły - radziła psychoterapeutka.

Ponadto z urlopu należy wyciągać wnioski – jeśli jesteśmy zmęczeni swoim życiem, pracą, a powrót do obowiązków wywołuje ból brzucha, nudności – to znak, że należy coś zmienić.

- Syndrom niedzieli nigdy nie jest o niedzieli i o poniedziałku. Trzeba zadać sobie trzy pytania: co się dzieje u mnie w domu, w pracy i co się dzieje z moim wypoczynkiem. To są trzy rzeczy, które mają wpływ na ten stan. Pomiędzy narzekaniem na pracę a somatyką, która powoduje, że czujemy się źle, jest różnica. To może oznaczać, że to nie jest miejsce dla nas. Dużo mówimy o zmianie pracy, ale to jest jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Boimy się zmian - podsumowała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości