Studia to już niebawem luksus tylko dla wybranych? "Liczba studentów spada"

Studia to już niebawem luksus tylko dla wybranych? "Liczba studentów spada"
Czy każdego stać na studia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Studia stają się coraz droższym przedsięwzięciem, na które wiele osób po prostu nie stać. Brak miejsc w akademikach, rosnące koszty wynajmu mieszkań i inne wydatki sprawiają, że studenci muszą podejmować pracę lub rezygnować z części życia społecznego. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Natalię Szostak, dziennikarkę portalu tvn24.pl oraz Adama Ochwata, studenta socjologii UW, którzy opowiedzieli o tym problemie.

Studia coraz droższe

Ostatnie badania przeprowadzone przez Adama Ochwata pokazują, że przeciętny student wydaje około 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. Głównym wydatkiem jest mieszkanie, które kosztuje średnio 1500 zł. Dodatkowo, koszty leczenia, transportu i wyjścia ze znajomymi powodują, że studia stają się coraz droższym przedsięwzięciem. Zaskakujące jest to, że prawie jedna trzecia studentów rezygnuje ze spotkań ze znajomymi, co jest sprzeczne z powszechnym przekonaniem o studenckim życiu.

- Uniwersytety mieszczą się zwykle w centrach miast. Stołówek nie ma. W całej Polsce jest tylko kilka publicznych stołówek. Wszystkie zostały pozamykane, a jedzenie na mieście jest drogie. Żeby zjeść tanio w centrum Warszawy, to trzeba iść do fast foodu. No i do tego dochodzą wszystkie inne koszty, które ma tak naprawdę każdy z nas - wskazał Adam Ochwat, student socjologii UW, współtwórca badania "Ile kosztują Cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW".

- Koszty leczenia, koszty wszelkich innych wizyt. Transportu również, ale też takie bardziej przyziemne, typu wyjście ze znajomymi raz w tygodniu. To już są koszty, na które według naszego badania, które zrealizowaliśmy w zeszłym roku, wiele osób musi sobie tego odmawiać. To jest to, na czym da się fizycznie zaoszczędzić. Na przykład na opiece medycznej już dużo ciężej - dodał.

Nie ma miejsca w akademikach

Adam Ochwat zwrócił uwagę na problem braku miejsc w akademikach. Tylko 5% studentów UW ma zapewnione miejsce w tego typu placówce, a reszta musi szukać alternatyw na rynku mieszkaniowym. Koszty wynajmu są wysokie, a oferta akademików jest niewystarczająca. Ministerstwo proponuje wsparcie dla studentów w postaci stypendiów i zapomóg, ale czy to wystarczy?

- Dla studentów nie ma osobnego rynku mieszkaniowego. Nie ma innych mieszkań, które oni mogliby wynająć. (...) Liczba studentów spada. Między innymi, myślę, że również finanse to powodują - powiedziała Natalia Szostak.

Czy faktycznie sytuacja materialna powoduje, że studentów jest coraz mniej?

- Koszty na pewno grają rolę i warto zauważyć, że (...) przez właściwie 30 lat liczba miejsc w akademikach zmalała na skalę całej Polski. (...) Widać to na przykładzie zamkniętych i sprzedanych akademików na przestrzeni lat. W grudniu w Poznaniu odbyła się okupacja Akademika Jowita właśnie przeciwko tej tendencji. To samo potem w maju w Krakowie w Kamionce. Studenci dostrzegają, że jakby przez lata to zaplecze zostało zaniedbane, a inwestycji jest mało. Ostatnio otworzył się pierwszy nowy akademik na UW od 50 lat, tak że tych inwestycji potrzeba więcej. Koszty życia w Warszawie, w dużych miastach są bezprecedensowo wysokie - podsumował Adam Ochwat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości