Zawód geodety jest dość popularny i coraz większa liczba osób decyduje się na studia wyższe w tym kierunku. Praca geodety jest różnorodna, jednak wymaga zdobycia uprawnień. Ile zarabia geodeta i czy zarobki geodety są adekwatne do obowiązków? Ile zarabia technik geodeta, a ile inżynier? Podpowiadamy.
Praca i finanse
Geodeta – zarobki i podstawowe obowiązki
Geodeta to zawód regulowany, a więc wymaga uzyskania państwowych uprawnień. Geodetą można zostać także po technikum lub bez egzaminu kwalifikacyjnego, jednak zarobki są wtedy zdecydowanie niższe. Geodeci zajmują się głównie pomiarami działek oraz gruntów pod różne budowle lub drogi. Dodatkowo zawód geodety wiąże się ze sporządzaniem map i prowadzeniem ewidencji gruntów, a więc z pracą administracyjno-dokumentacyjną. Raporty płacowe wskazują, że zarobki geodetów zależą od wielkości firmy, stażu pracy, wykształcenia pracownika a także od rodzaju wykonywanych obowiązków. Ile zarabia geodeta w Polsce? Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zarobki etatowych geodetów mieszczą się w przedziale od 4 111 zł do 6 050 zł brutto, jednak wraz z doświadczeniem i zdobyciem uprawnień wynagrodzenie rośnie.
Osoba, która chce zostać geodetą, powinna być cierpliwa, dokładna i mieć dobrą kondycję fizyczną. Atutem jest znajomość standardowych programów komputerowych wykorzystywanych do pomiarów (na przykład AutoCAD lub Mikromapa).
Technik geodeta – zarobki
Ile zarabia geodeta po technikum? Osoba z wykształceniem średnim wykonuje zwykle pracę pomocnika geodety, dlatego zarobki są oczywiście niższe niż w przypadku inżyniera lub magistra. Wynagrodzenie geodety po technikum wynosi średnio 3080 złotych netto. Zdecydowanie największe możliwości mają ci, którzy decydują się na otwarcie własnej firmy. Wtedy pensja może dochodzić do kilkunastu tysięcy miesięcznie, jednak wiele zależy od ilości zleceń oraz liczby klientów.
Ile zarabia geodeta po studiach?
Osoba, która ukończyła studia wyższe, czyli zdobyła tytuł inżyniera lub magistra, może liczyć na lepsze zarobki niż technik geodeta. Praktykanci po studiach zarabiają tylko 2000 złotych netto, jednak już po kilku latach wynagrodzenie może wzrosnąć aż do 4000–6000 złotych netto. Należy dodać, że największą pensję otrzymują specjaliści w województwie mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Geodeci, którzy pracują w ramach umowy-zlecenia zarabiają najwięcej wiosną oraz latem, ponieważ wtedy wykonuje się dużą liczbę pomiarów gruntu. Jednakże spora część geodetów w firmach pracuje na zasadach umowy o pracę, a więc poza stałą pensją otrzymuje premie, bonusy i benefity. Do najczęstszych należą: prywatna opieka medyczna, karta sportowa, komputer przenośny. Niektórzy geodeci otrzymują także samochód służbowy. Po studiach geodezyjnych można także pracować w urzędach lub w jednostkach administracyjnych, jednak w takich miejscach wynagrodzenie jest dużo niższe niż przeciętne. Inne miejsca, w których pracę mogą znaleźć geodeci to wydawnictwa kartograficzne, kopalnie oraz firmy prywatne.
Ile zarabia geodeta po uzyskaniu uprawnień?
W przypadku geodety, który stara się o państwowe uprawnienia, konieczna jest trzyletnia praktyka (w przypadku absolwenta wyższej uczelni) i sześcioletnia (w przypadku technika geodety). W trakcie praktyki zawodowej geodeta to podwykonawca bez uprawnień, czyli asystent. Po odbyciu wymaganej praktyki, geodeta może zgłosić się na egzamin, który składa się z części pisemnej i ustnej. Zdanie egzaminu wiąże się z procesem kwalifikacyjnym, który trwa od miesiąca do trzech. Następnie geodeta może zacząć pracę jako specjalista w swojej dziedzinie. Ile zarabia geodeta po uzyskaniu uprawnień? Zwykle od 4 do 10 tysięcy netto. Niestety zdarza się, że geodecie trudno jest znaleźć zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Do niedawna praca geodety i zarobki w tym zawodzie wiązały się z prestiżem i szacunkiem społecznym. Obecnie aby dostać się na studia w ramach geodezji i kartografii wystarczy uzyskać dobre wyniki na egzaminie maturalnym z geografii i matematyki, a na studia chętnych jest tylko 5 osób na jedno miejsce. Zdarzają się jednak raporty płacowe, według których zarobki geodety dochodzą do kilkunastu tysięcy miesięcznie. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość firmy i liczba zleceń, które otrzymuje. Ponadto geodeci, którzy pracują w firmach w większych miastach, mogą liczyć na większe wynagrodzenie, ze względu na dużą liczbę inwestycji. Co więcej, znaczenie ma także doświadczenie geodety, staż pracy oraz wykaz prac wykonywanych, najpierw w ramach praktyki, a potem po uzyskaniu uprawnień.
Zobacz także:
- Droga do wolności finansowej – jak osiągnąć stabilizację i szczęście?
- Wyższy VAT na żywność. Ile rocznie wydamy więcej? Ekonomista wskazuje konkretną kwotę
- Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Po tym czasie możemy mieć nowe obowiązki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Vithun Khamsong/Getty Images